Nafta je krenula ka mjesečnom gubitku dok su trgovci čekali više naznaka o izgledima kineske potražnje za energijom, političku odluku američke centralne banke i najnovije smjernice opreznih OPEC+ proizvođača.
West Texas Intermediate skliznuo je prema 77 dolara po barelu nakon što se povukao za više od dva posto na otvaranju sedmice. Ponovno otvaranje Kine nakon što je napuštena oštra politika Covid Zero potaknulo je optimizam da će se potrošnja povećati kako se mobilnost bude poboljšavala. Ipak, posljednji pad cijene nafte uslijedio je unatoč podacima od utorka koji pokazuju da se aktivnost u najvećoj azijskoj ekonomiji naglo oporavila.
Iako se očekuje da će Federalne rezerve ponovo podići kamatne stope na svom prvom sastanku u 2023. u srijedu, uveliko se očekuje manje povećanje od 25 baznih bodova. To, kao i komentari predsjednika Jeromea Powella, može signalizirati da bi ciklus stezanja monetarne politike američke centralne banke mogao biti blizu završetka.
Nafta je pretrpjela težak pad u januaru, a sada je na putu za treći uzastopni mjesečni pad jer je zabrinutost zbog usporavanja u SAD-u zasjenila optimizam u Kini. Savjetodavni odbor ministara iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika preispitat će proizvodnu politiku kasnije ove sedmice, iako se ne očekuju promjene. Sjednica se održava uoči sljedeće runde sankcija i ograničenja ruskih energetskih tokova.
"Fed je svakako glavni pokretač raspoloženja ove sedmice", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa. "Sirova nafta nastavlja pratiti šira finansijska tržišta jer se čini da su osnove ponude i potražnje uglavnom uravnotežene".
Cijene:
WTI za isporuku u martu pao je 0,4 posto na 77,57 dolara po barelu u 12:12 poslije podne u Singapuru.
Cijene su ovog mjeseca pale 3,3 posto.
Brent za nagodbu u martu, koji ističe u utorak, bio je 0,1 posto niži i iznosio je 84,85 dolara po barelu.
Aktivniji aprilski ugovor smanjio se za 0,4 posto na 84,19 dolara po barelu.