Europski prirodni plin porastao je zbog znakova da je kinesko gospodarstvo možda palo na dno i da bi oporavak mogao povući opskrbu sa Zapada.
Fjučersi su porasli 4,6 posto, nakon što su u ponedjeljak pali za 14 posto. Izgledi za kinesku potražnju ključni su za Europu s većim dijelom zime koja je još preostala, a kratak hladni val ovog tjedna prolazi regijom. Niža ponuda iz Norveške također je pridonijela rastu cijena u utorak.
Trgovci će se usredotočiti na to koliko brzo se Kina može oporaviti od Covid ograničenja. Bruto domaći proizvod porastao je tri posto prošle godine, dosta niže od 8,4 posto iz 2021., ali iznad predviđanja ekonomista. Također je nadmašio očekivanja u posljednjem kvartalu godine.
Dok pune rezerve plina prisiljavaju neke kineske kupce da razmotre preusmjeravanje LNG tereta, brzi gospodarski oporavak mogao bi potaknuti potrošnju i povećati konkurenciju za opskrbu s Europom, osobito ako i tamo zahladi. Drugi u Aziji, poput Indije i Tajlanda, također se brzo vraćaju na LNG tržište kako bi iskoristili niže cijene.
"Potražnja u Kini definitivno će se oporaviti, ali čini se da postoji određena sumnja hoće li dosegnuti vrhunac iz 2021. godine", rekao je u intervjuu Rob Butler, partner u odvjetničkoj tvrtki Baker Botts LLP. "Opći je konsenzus da će se oporaviti, ali vjerojatno ne tako visoko kao što je bilo prije."
Nizozemski fjučersi, europska referentna vrijednost plina, bili su 2,8 posto viši na 57 eura po megavat-satu u 8:49 ujutro u Amsterdamu. U ponedjeljak su pali na najnižu unutardnevnu razinu u 16 mjeseci.