Nafta je pala prvi put u osam sesija jer su trgovci procijenili izglede za svjetsku potražnju, pri čemu je ponovno otvaranje Kine dovelo do porasta, dok su drugi dijelovi globalne ekonomije usporili.
West Texas Intermediate pao je prema 79 dolara po barelu nakon što je prošle sedmice ojačao više od osam posto. Kina je krajem 2022. odustala od ograničenja zbog Covida-19 nakon godina strogih karantina. To će poboljšati ekonomsku aktivnost i mobilnost, a analitičari predviđaju da će potražnja za naftom u najvećem uvozniku sirove nafte vjerovatno dosegnuti rekord.
Sirova nafta je imala težak početak godine, pala je u prvoj sedmici prije nego što se oporavila. Osim brzog zaokreta Kine, podrška cijenama sirove nafte u posljednjim sesijama dolazi iz rastućih očekivanja da se Federalne rezerve sada bliže kraju povećanja stopa i slabijeg dolara. Trgovci također prate uticaj sankcija na tokove ruske nafte i proizvoda.
Pad cijene nafte vjerovatno je privremena pauza nakon snažnog uspona prošle sedmice, rekao je Giovanni Staunovo, analitičar u UBS AG. "Ovosedmični tržišni izgledi Organizacije zemalja izvoznica nafte, kao i Međunarodne agencije za energiju imaju potencijal da podrže cijene na jačoj kineskoj potražnji", rekao je.
Cijene:
-
WTI za isporuku u februaru smanjio se za 0,7 posto na 79,31 dolar po barelu na robnoj berzi u New Yorku u 8:30 ujutro
-
Brent za namirenje u martu bio je 0,8 posto niži na 84,59 dolara po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Kartel predaje svoju analizu u utorak, a IEA-i sljedeći dan. Dodatni komentar mogao bi doći sa Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu. Trgovačka aktivnost mogla bi biti niža nego inače u ponedjeljak, s nekim američkim ulagačima koji su odsutni tokom saveznih američkih praznika.
Vremenski rasponi pokazuju mješovitu sliku. Promptno širenje Brenta - razlika između njegova dva najbliža ugovora - je u contangu, medvjeđem uzorku koji ukazuje na obilnu ponudu u kratkom roku. Ipak, tromjesečna razlika za globalnu referentnu vrijednost ima suprotnu strukturu.