Cijena gasa na holandskoj TTF berzi nastavlja da pada i nakon što je u četvrtak dan završila na skoro 92 evra, u petak ujutru već se spustila na 84,9 evra po megavat-satu.
Na pad cijene gasa u Evropi utiče nekoliko faktora. Prije svega, toplo vrijeme koje smanjuje tražnju za gasom. Zatim pojačan vjetar zahvaljujući kojem se gas zamjenjuje energijom iz vjetra. Pored toga, Evropa se obezbijedila i velikim količinama tečnog prirodnog gasa (LNG) koji većinom dolazi iz Amerike.
Evropska gasna skladišta trenutno su popunjena oko 83 odsto, što je više od prosjeka za ovo doba godine.
Očekuje se da će se blago vrijeme zadržati u većem dijelu Evrope tokom praznika, smanjujući šanse za bijeli Božić i ublažavajući pritisak na električne mreže u regionu. Očekuje se da će temperature u Parizu i Frankfurtu u petak biti oko sedam stepeni više od sezonskih normi, navodi se u izvještaju kompanije Maxar Technologies. Blago vrijeme trebalo bi da se zadrži do prve nedjelje januara, navodi se u saopštenju.
Smanjenju cijene gasa pomaže i to što industrijska tražnja za energijom pada, jer su mnoge kancelarije i preduzeća zatvoreni tokom praznika.
Na pad cijene utiče i ograničenje cijene gasa na TTF berzi, koje su nametnule zemlje članice Evropske unije i koje iznosi 180 evra po megavat-satu. Međutim, pojedini energetski stručnjaci strahuju da bi ovo ograničenje cijene moglo da otjera prodavce gasa na druga tržišta, naprimjer azijsko, koje se polako otvara. Ukoliko cijene gasa porastu u Aziji, to bi moglo da smanji ponudu gasa na evropskom tržištu.
Izvršni ogranak EU rekao je da se novi alat za određivanje cijena neće aktivirati ako su cijene slično visoke na drugim tržištima. "Mehanizam je dovoljno fleksibilan da osigura da evropsko tržište ostane privlačno za trgovce", rekao je češki ministar industrije Jozef Sikela za Bloomberg TV.