Evropska unija raspravlja o ograničavanju cijene ruske sirove nafte na između 65 i 70 dolara po barelu, kažu izvori upoznati s ovim pitanjem.
Raspon je znatno iznad ruskih troškova proizvodnje i veći nego što su neke zemlje tražile. Pošto Rusija već prodaje svoju naftu po nižoj cijeni, visoka granica može imati minimalan uticaj na trgovinu.
Očekuje se da će Grupa sedam (G-7) postići dogovor o cijeni u rasponu od 65 do 70 dolara, rekli su neki od ljudi, ali je nekoliko diplomata EU reklo da je predloženi nivo previsok. Raspon je u skladu s istorijskim prosjekom od prije invazije.
Ambasadori EU sastaju se u srijedu sa ciljem da odobre mehanizam ograničenja i predloženi nivo cijena. Ako to urade, EU i G-7 bi mogli da objave limit cijena kasnije u srijedu, kažu ljudi. Za odobrenje ograničenja potrebna je podrška svih država članica.
Cijene nafte su pale nakon što je Bloomberg objavio predloženi raspon cijena. Jedan od razloga zbog kojih trgovci izgleda sliježu ramenima je taj što će osiguravači i špediteri jednostavno morati da osiguraju da je teret koji prevoze prodat ispod ograničene cijene. Ako se ograničenje približi postojećim cijenama, Rusija bi mogla da tvrdi da posluje kao i obično.
"Ruska nafta je na tržištu trenutno znatno jeftinija u poređenju s Brentom, oko 65 dolara po barelu", rekao je Simone Tagliapietra, viši saradnik istraživačkog centra Bruegel u Briselu. "Ako bi u G-7 postavili gornju granicu cijena ruske nafte na sličan nivo, to ne bi nanijelo mnogo štete Rusiji."
Ciljevi ograničenja cijena su uvijek bili dvosmisleni: SAD su htjele da osiguraju da ruska nafta i dalje teče, a istovremeno da smanjuju prihode Moskve. Sankcije EU u početku su bile više fokusirane na smanjenje prihoda za ratnu mašinu Vladimira Putina. Rezultat teško ispregovaranog ograničenja cijene je ublažavanje uticaja predstojećih sankcija EU.
Kako bi nadoknadili za to što je plan razvodnjen, grupa zemalja EU, uključujući Poljsku i baltičke zemlje, zalaže se za novi paket sankcija EU Rusiji što je prije moguće.
Ograničenje cijena bi zabranilo kompanijama da pružaju transport i usluge, kao što su osiguranje, posredništvo i finansijska pomoć, potrebne za transport ruske nafte bilo gdje u svijetu, osim ako se nafta ne proda ispod dogovorenog praga. Plan ograničenja, koji prevodi G-7, ima dva cilja: da zadrži protok ruske nafte kako bi se izbjegao globalni skok cijena, dok u isto vrijeme ograniči prihode Moskve.
EU je takođe predložila dodavanje brojnih grejs perioda u svoju najnoviju verziju zakona o ograničenjima i znatno je suzila kazne za odredbe o otpremi.
Najnoviji prijedlog ublažava nekoliko elemenata ograničenja koji su postavljeni u najnovijem paketu sankcija bloka, uključujući one koje su mogli postaviti neograničeno da sputavaju brodove koji su prevozili rusku naftu plaćenu više od određene najviše cijene. Kazne za te brodove sada bi bile ograničene na period od 90 dana i odnosile bi se samo na rusku naftu.
Blok je takođe predložio dodavanje 45-dnevnog prelaza na uvođenje ograničenja, navodi se u dokumentu koji je Bloomberg vidio. Predloženi grejs period bi se primjenjivao na naftu utovarenu prije 5. decembra, datuma kada bi naftne sankcije trebale da stupe na snagu, i istovarene do 19. januara, čime bi se EU uskladila s klauzulom koju su prethodno objavile SAD i Velika Britanija.
Većina zemalja G-7 i EU planiraju da prestanu da uvoze rusku naftu ove godine. Odredbe za rafinisane naftne derivate, uključujući i gornju granicu tih cijena, trebalo bi da stupe na snagu u februaru.
-U pisanju pomogao Jorge Valero
(Ažurirano citatom analitičara i detaljima o planu, počevši od šestog pasusa.)