Nafta je skočila iznad 90 dolara po barelu jer su roba i dionice u Aziji ojačali zahvaljujući optimizmu u vezi s mogućim ublažavanjem ograničenja uvedenih zbog Covida u Kini.
Fjučersi West Texas Intermediate porasli su za gotovo tri posto, stavljajući naftu na pravi put za drugi tjedni rast, nakon što su društvenim medijima kružile glasine da bi Kina mogla promijeniti svoju politiku Covid Zero. Nafta je dobila dodatni poticaj od vijesti da nacija radi na planovima za ukidanje sustava koji kažnjava zračne prijevoznike za donošenje slučajeva virusa u zemlju. Kina je najveći svjetski uvoznik sirove nafte.
Kineska strategija Covid Zero oslanja se na blokade i masovna testiranja kako bi se iskorijenile infekcije i ove je godine snažno opteretila nacionalno gospodarstvo. Bank of China International Ltd. procjenjuje da će potražnja za naftom u zemlji 2022. godine pasti za 400.000 barela dnevno zbog suzbijanja virusa.
Priča o ublažavanju Covid Zero ranije ovog tjedna izazvala je dobitke na robnim tržištima i potaknula glavno zdravstveno tijelo u zemlji da kaže da strategija ostaje opći pristup borbi protiv Covida-19.
"Tržište osjeća da se ovdje nešto događa, misleći da gdje ima dima ima i vatre", rekao je Stephen Innes, izvršni partner u SPI Asset Managementu. "Nitko ne želi zakasniti na zabavu povodom ponovnog otvaranja Kine."
Cijene:
-
WTI za isporuku u prosincu porastao je 2,6 posto na 90,44 dolara po barelu u 7:08 ujutro u Londonu.
-
Brent za siječanjsku nagodbu ojačao je 2,3 posto na 96,88 dolara po barelu.
Naftne terminske cijene su se mijenjale u širokom luku u posljednjim sesijama zajedno sa širim tržišnim trendovima i promjenama u dolaru, dok su slabi obujmi trgovanja doveli do veće volatilnosti. Ulagači se također bore s izgledima zaoštravanja ponude i zabrinutošću zbog usporavanja globalnog gospodarstva.
Saudijska Arabija snizila je svoje cijene nafte za prosinačku prodaju u Aziju, naglašavajući određenu zabrinutost zbog izgleda potražnje. Kraljevstvo prodaje većinu svoje sirove nafte u regiji prema dugoročnim ugovorima. Međutim, savez OPEC+ će od ovog mjeseca znatno smanjiti proizvodnju, nakon čega će od prosinca uslijediti sankcije Europske unije na tokove ruske sirove nafte.