Europske cijene plina padaju, no poduzeća i kućanstva morat će pričekati da se oslobode pritiska zbog sve veće inflacije.
Benchmark futures pali su ispod 100 eura (99 dolara) po megavat-satu ovog tjedna prvi put od lipnja, zbog boljeg od očekivanog napretka u punjenju skladišta i blagog vremena. To je manje od čak 342 eura krajem kolovoza.
Ali sporo prenošenje računa za energiju i šire povećanje cijena raznih dobara i usluga znači da će se pritisak na prihode nastaviti. Studija Europske komisije kaže da se promjene u veleprodajnim cijenama prirodnog plina obično samo djelomično prenose na potrošače i može potrajati do 12 mjeseci da se materijaliziraju. Osim toga, cijene plina još uvijek su oko tri puta više od prosjeka za to doba godine.
Energetska kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu dovela je do neviđenog porasta inflacije diljem kontinenta, a vlade troše milijarde eura kako bi pomogle potrošačima i poduzećima dok njihova gospodarstva klize prema recesiji. Ministri energetike bloka sastat će se ovaj tjedan kako bi razgovarali o dodatnim hitnim mjerama, uključujući prijedlog za privremeno ograničenje cijena.
Kreatori politike u Europskoj središnjoj banci također će procijeniti najnovije podatke o troškovima energije kada se sastanu u Frankfurtu ovog tjedna. Međutim, budući da mnogi ukazuju na dugoročnije rizike inflacije, očekuje se da će povisiti kamatne stope za 75 baznih bodova na drugom sastanku zaredom.
"Dugoročno bi bilo važno da cijene ostanu na ovim razinama. Ali kratkoročno, kretanja tržišnih cijena ne mogu se 1:1 prevesti u ukupnu inflaciju", rekla je Aila Mihr, viša analitičarka Danske Bank. "Čak i po ovim cijenama, potrošači će se i dalje suočiti s većim računima za energiju tijekom zime."
Nedavne bolje vijesti o cijenama plina ublažile su strahove od nestašica ove zime. Bloomberg Economics primjećuje da su se europska energetska tržišta održala iznenađujuće dobro, a zalihe ukapljenog prirodnog plina pomogle su zatvoriti neke od praznina koje je ostavio pad ruskih tokova.
Što Bloomberg Economics kaže:
"Cijene su pale, ako vrijeme bude blago, građani poslušaju poziv da se smanji korištenje energije i neki od najgorih ishoda budu izbačeni s tržišta, Europa bi mogla imati koristi od daljnjeg pada troškova energije. To bi moglo značiti da je recesija izbjegnuta, da će inflacija pasti ranije nego što se očekivalo i da Europska središnja banka može popustiti s bolnim povećanjem stopa."
--Maeva Cousin i Jamie Rush
A cijene bi mogle još pasti sljedećih dana s obzirom na neuobičajeno visoke temperature u Europi koje odgađaju sezonsko povećanje potražnje za grijanjem.
No, to bi se moglo promijeniti kada se hladno vrijeme konačno smiri, a krivulja cijena i dalje pokazuje skok u troškovima plina u predstojećim mjesecima. Europa bi mogla imati problema s popunjavanjem svojih zaliha sljedećeg ljeta bez ruskog plina, dok bi se konkurencija za vitalno gorivo s Kinom – koja se vratila nakon karantina zbog Covida – mogla pojačati.
To znači dugotrajne napetosti i povišene cijene u usporedbi s povijesnim razinama sve dok novi val LNG postrojenja ne dođe na mrežu i dok se globalna nestašica opskrbe ne smanji.
"Kako temperature počnu padati i skladišta se prazne, tržišna realnost neusklađenosti ponude i potražnje značit će više cijene, što će dovesti do daljnjih inflatornih pritisaka", rekla je Katja Yafimava, viša znanstvena suradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije. "Nema razloga očekivati da će se krivulja unaprijed spustiti."