Indija bi trebala ograničiti izvoz šećera kao mjeru predostrožnosti kako bi zaštitila vlastite zalihe hrane, što je još jedan čin protekcionizma nakon zabrane prodaje pšenice prije nešto više od sedmicu. Cijene šećera su skočile.
Vlada planira ograničiti izvoz šećera na 10 miliona tona za tržišnu godinu koja traje do septembra, tvrdi izvor koji je upoznat s tim. Cilj je osigurati odgovarajuće zalihe prije nego što sljedeća sezona šećera počne u oktobru, rekao je izvor, zamolivši da ne bude identificirana jer su informacije privatne.
Taj bi potez mogao biti objavljen u narednim danima, rekla je osoba. Indija je prošle godine bila najveći svjetski izvoznik šećera nakon Brazila, a među najveće kupce ubraja Bangladeš, Indoneziju, Maleziju i Dubai.
Glasnogovornik ministarstava hrane i trgovine nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. Termini za šećer kojima se trguje u Londonu porasli su čak jedan posto. Proizvođači u Indiji su pali, pri čemu je Shree Renuka Sugars Ltd. pao za 14 posto, a Balrampur Chini Mills Ltd. za 10 posto.
Indija je iznenadila svijet ranije ovog mjeseca kada je ograničila izvoz pšenice nakon što je toplinski val uništio neke usjeve, uzrokujući skok referentnih cijena. Koraci vlada za zabranu prodaje u inozemstvu, posebno u Aziji, pojačali su se posljednjih sedmica otkako je ruska invazija na Ukrajinu izazvala daljnji porast globalnih cijena hrane.
Druge nedavne mjere vlada u Aziji uključuju Indoneziju koja je zabranila izvoz palminog ulja i Maleziju koja je zaustavila prodaju piletine u inozemstvu.
Čini se da je najnoviji korak u vezi sa šećerom ekstremna mjera opreza s obzirom da su domaće zalihe obilne. Očekuje se da će Indija ove sezone proizvesti 35 miliona tona i potrošiti 27 miliona tona, prema Udruženju Indian Sugar Mills Association. Uključujući prošlosezonske zalihe od oko 8,2 miliona tona, ima višak od 16 miliona, uključujući čak 10 miliona za izvoz.
Zaustavljanje izvoza vjerovatno će imati značajan uticaj na globalno tržište šećera s obzirom da je Indija glavni proizvođač i izvoznik. Nakon što pošiljke dosegnu devet miliona tona, izvoznici će morati podnijeti zahtjev za dozvole za slanje preostalih milion tona, rekla je osoba.
Kompanije su potpisale ugovore za isporuku 8,5 miliona tona od 1. oktobra prošle godine. Procjenjuje se da je do kraja aprila isporučeno 7,1 milion tona, a u maju će vjerovatno biti izvezeno još 800.000 do milion tona, saopćila je industrijska grupa prošle sedmice.