Potpuna zabrana ruskog aluminija u Sjedinjenim Američkim Državama prijeti da ugrozi svjetsko tržište, koje je već potreseno višestrukim poremećajima i dovodi do pitanja kako bi Kina mogla da popuni jaz u snabdijevanju.
Bidenova administracija razmatra opcije, između ostalog, sankcije najvećem ruskom proizvođaču metala, jer Bijela kuća nastoji kazniti Moskvu za jačanje vojnih sukoba u Ukrajini, kažu ljudi upoznati s razmatranjima. Mjere bi dodatno utjecale na tržište u godini s burnim promjenama cijena i nestabilnosti u ponudi i previranjima tražnje nakon invazije Rusije u veljači.
"Ukoliko ruski aluminij bude sankcioniran, zapadno tržište aluminija bilo bi izloženo ekstremnom zaoštravanju", napisali su iz Goldman Sachs Group Inc. u emailu. Cijene bi porasle mnogo više, a Kina bi izvozila više poluprerađenog aluminija, napisali su analitičari banke, uključujući Nicholasa Snowdona.
Sankcije za United Co. Rusal International PJSC imale bi najveće posljedice od opcija koje se razmatraju, koje također uključuju zabranu uvoza iz SAD-a ili kaznene carine na rusku ponudu. Rusija je drugi najveći svjetski dobavljač aluminija poslije Kine.
Cijene aluminija porasle su na rekordnu razinu u ožujku neposredno nakon ruskog napada, ali su se povukle pošto su ruski metali u velikoj mjeri ostali na svjetskom tržištu. Evropska energetska kriza je također uzdrmala potražnju i zatvorila tamošnje topionice, dok je Londonska burza metala zasebno razmišljala o zabrani novog ruskog metala iz svojih skladišta.
Najgori scenarij
"U najgorem scenariju Evropa i SAD će blokirati ruski aluminij", napisali su u emailu iz "Chaos Ternary Research Instituta" sa sjedištem u Šangaju. "Ruski aluminij koji ne bude mogao u SAD će najvjerojatnije stići u Kinu, Indiju i druga mjesta, a zatim će uslijediti kineski izvoz aluminijskih proizvoda u Evropu i SAD kako bi popunio prazninu."
Kina je uvjerljivo najveći svjetski proizvođač i potrošač aluminija. U okviru rekonfiguracije trgovinskih tokova metal iz Rusije bi potencijalno mogao da se koristi u domaćoj industriji, a Kina bi potom povećala prodaju sopstvenog metala u inozemstvu na svojim dobro utvrđenim izvoznim rutama.
Postoji presedan za sankcije prema Rusalu. Sjedinjene Američke Države su 2018. godine uvele sankcije toj firmi pošto su se odnosi s Rusijom pogoršali, što je izazvalo tolika previranja na tržištu da su mjere povučene početkom 2019. U to vrijeme također je bilo mnogo spekulacija o tome da li bi ruski aluminij mogao dospjeti u Kinu, a osnivač Rusala milijarder Oleg Deripaska je čak posjetio Peking kako bi razgovarao o suradnji.
"Na kraju će Kina nabavljati primarni aluminij s popustom iz Rusije, a zatim izvoziti proizvode od aluminija na zapad", rekao je Wei Lai, analitičar TF Futures, telefonom iz Šangaja. Kineski izvoz aluminija već je dostigao rekordne nivoe u maju ove godine, usred usporavanja domaće potražnje.
Aluminij je u četvrtak pao za jedan posto na 2.282 dolara po toni na LME, nakon što je zabilježen jedan od najvećih rekordnih skokova nakon izvješća o razmišljanjima Bijele kuće. Akcije Rusala u Hong Kongu pale su čak za 8,1 posto.
(Ažurirano detaljima u petom pasusu.)