Skoro trećina novih rudnika uglja planiranih da počnu rad nalazi se u Kini, što samo garantuje da će proizvodnja nastaviti da raste, čak i dok rastu pozivi da se najprljavije fosilno gorivo postepeno ukida kako bi se izbjegli najgori efekti klimatskih promjena.
Na osnovu podataka Global Eneryi Monitora, Kina je početkom godine imala 559 miliona tona predloženih novih rudnika uglja, što čini 29 odsto ukupnog globalnog broja, prema bilješci Bloomberg Intelligence (BI). Australija je bila druga sa 17 odsto učešća, zatim Indija i Rusija sa po 16 odsto. Ipak, planiranih 1,94 milijarde tona novih rudnika širom svijeta je 15 odsto manje nego prije godinu.
Kina je 2021. godine iskopala 4,01 milijardu tona uglja, iznos koji će se samo povećati nakon što je proizvodnja povećana na rekordne nivoe kako bi se spriječilo ponavljanje krize u snabdijevanju električnom energijom koja je osakatila ekonomiju prošle godine.
Cilj dnevne proizvodnje uglja je povećan na 12,5 miliona tona u avgustu, što podrazumijeva godišnju proizvodnju od 4,56 milijardi tona, saopštio je BI. Iako bi spot cijena trebalo da ostane otporna jer rudari daju prioritet isporukama kupcima po ugovoru, uvoz će vjerovatno biti pod još većim pritiskom.