Službena kineska ekonomska statistika za svibanj govori o poboljšanju gospodarstva povrijeđenog lockdownima zahvaljujući snažnijoj industrijskoj proizvodnji i investicijama, no dublja analiza sugerira da se gospodarstvo još uvijek smanjuje.
Glavna industrijska proizvodnja u svibnju porasla je za neočekivanih 0,7 posto u odnosu na godinu ranije, ali proizvodnja električne energije pala je za 3,3 posto, a potrošnja energije pala je za 1,3 posto u istom razdoblju, prema vladinim podacima objavljenim u srijedu. Iako podaci o bruto domaćem proizvodu za ovo tromjesečje neće biti objavljeni do srpnja, taj jaz i drugi visokofrekventni podaci ukazuju na gospodarstvo koje se još uvijek smanjuje.
"Vjerujemo da bi neke osnove mogle biti gore nego što sugeriraju službeni podaci", napisali su ekonomisti Nomura Holdings Inc. u bilješci, ukazujući na pad proizvodnje električne energije, cementa, sirovog čelika, automobila i pametnih telefona, kao i indeks cestovnog tereta koji bio je gotovo 19 posto manji nego godinu dana ranije. Taj pad možda se nastavio i u ovom mjesecu, s tim da je aktivnost kamiona pala za više od 20 posto u prva dva tjedna lipnja u usporedbi s istim razdobljem 2021., prema G7 Connect, digitalnoj logističkoj tvrtki.
Dobici industrijskog sektora bili su koncentrirani u energetici, točnije proizvodnji ugljena, koja je u mjesecu porasla više od 10 posto. Sektorski podaci pokazali su da je povećanje proizvodnje koncentrirano u rudarskom sektoru, gdje je proizvodnja porasla sedam posto na godišnjoj razini. Od 17 vrsta industrijske robe koje prati NBS, proizvodnja njih 10 u svibnju je pala na godišnjoj razini. Proizvodnja automobila, na primjer, pala je gotovo 5 posto.
"Proizvodnja i opskrba električnom i toplinskom energijom pala je za 0,8 posto na godišnjoj razini, nakon rasta u travnju, što se ne čini u skladu s vraćanjem tvornica na internet", rekao je Craig Botham, glavni kineski ekonomist u Pantheon Macroeconomics.
Ulaganje
S obzirom da blokade zbog koronavirusa ograničavaju potrošnju, kineski predsjednik Xi Jinping obećao je "sve" napore za povećanje potrošnje na infrastrukturu za potporu gospodarstvu. Međutim, u podacima iz svibnja bilo je malo znakova toga.
Glavna brojka za ulaganja u dugotrajnu imovinu izgledala je impresivno s rastom od 6,2 posto u prvih pet mjeseci ove godine. No, s povećanjem cijena proizvođača za oko 8 posto, to znači da je potrošnja u svibnju realno pala. Velik dio usporavanja je kontinuirani pad u sektoru nekretnina: početak izgradnje novih nekretnina pao je gotovo 42 posto na godišnjoj razini.
Brojka za ulaganja u infrastrukturu bila je impresivnija, ali to potvrđuju pad proizvodnje cementa od 17 posto ili pad prodaje građevinskog materijala od gotovo osam posto.
Ta je razlika vjerojatno djelomično posljedica neobične metode izračunavanja ulaganja u dugotrajnu imovinu, ne mora nužno odgovarati potrošnji na izgradnju. Na primjer, ako tvrtka kupi rabljeni proizvodni stroj od druge tvrtke, puna vrijednost kupnje bi bila uključena kao FAI iako dodaje manje od toga BDP-u. Podaci o ulaganjima također uključuju kupnju zemljišta.
Prema ekonomistima iz HSBC Holdings Plc, plaćanja dobavljačima unatrag mogu iskriviti brojke FAI-ja. Neki novac koji se računa kao nova investicija zapravo su državna poduzeća koja otplaćuju dugove privatnim tvrtkama, napisali su ekonomisti u bilješci.
Agencija za gospodarsko planiranje odobrila je u svibnju investicijske projekte u vrijednosti od 121 milijardu juana (18,1 milijardu dolara), što je gotovo 62 posto više nego u istom mjesecu prošle godine. U prvih pet mjeseci ove godine bilo je 654 milijarde juana novoodobrenih projekata, objavilo je u četvrtak Nacionalno povjerenstvo za razvoj i reformu. To je bilo povećanje od 215 posto u odnosu na 208 milijardi juana odobrenih u istom razdoblju 2021.
Potrošnja
Maloprodaja u Kini pala je 6,7 posto na godišnjoj razini, jer su mjere izolacije ograničile potrošnju kućanstava, a ljudi su uštedjeli više. No inflacija je očito pogodivala toj brojci: među najvećim dobicima po proizvodu bila je potrošnja nafte, koja je porasla za osam posto.
Maloprodaja je manje pokazatelj potrošnje kućanstava, budući da kineski potrošači troše sve veći dio svog prihoda na usluge kako postaju bogatiji. Službeni podaci za potrošnju na restorane i ugostiteljstvo pokazali su oštriji međugodišnji pad nego za ukupnu maloprodaju, pa je treći mjesec zaredom pao za 21 posto.
"Čak i najmilosrdniji analitičari prihvaćaju da Nacionalni ured za statistiku izglađuje podatke o BDP-u podcjenjivanjem slabosti tijekom pada", kaže Mark Williams iz Capital Economicsa. "Već smo vidjeli znakove u podacima za prvo tromjesečje da se puni opseg slabosti u uslužnom sektoru nije odrazio na brojke BDP-a."