Nafta je napredovala početkom sedmice dok je kineski grad Čengdu okončao dvosedmično zatvaranje, povećavajući izglede za potražnju.
Fjučersi West Texas Intermediate skočili su na 86 dolara po barelu u azijskoj trgovini nakon što su u petak zabilježili treći sedmični gubitak. Čengdu je najveći grad koji je zatvoren poslije teškog dvomjesečnog zatvaranja u Šangaju ranije ove godine. Glavni grad provincije Sichuan nastavit će uglavnom normalan život od ponedjeljka.
Investitori se također pripremaju za niz odluka centralne banke od SAD-a do Evrope i Azije ove sedmice u globalnom napadu na divljajuću inflaciju. Zabrinutost zbog usporavanja smanjila je potražnju za energentima i dovela do prvog kvartalnog pada nafte za više od dvije godine.
"Najveći uzrok oscilacija u cijenama nafte dolazi od prilagođavanja očekivanjima potražnje", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru. "Ublažavanje karantina u Kini definitivno bi bilo snažnije. Postoji određeni element nagomilane potražnje, koji bi objasnio početnu reakciju trzaja."
Visoke cijene energije prijete da uvuku Evropu u bolnu recesiju, a vlade u regionu preduzimaju korake da obezbijede zalihe energenata. Njemačka je u petak preuzela lokalnu jedinicu ruske naftne kompanije Rosneft PJSC dok Berlin pokušava uspostaviti potpunu kontrolu nad svojom energetskom industrijom i prekine deceniju duboke zavisnosti od Moskve u pogledu goriva.
Cijene:
WTI za oktobarsku isporuku porastao je 0,5 odsto na 85,55 dolara po barelu na berzi New York Mercantile Exchange u 12.05 sati u Singapuru.
Brent za novembarsko poravnanje ojačao je 0,7 odsto na 91,94 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe exchange.
Jaz između brzih fjučersa na naftu brent i ugovora za drugi mjesec – mjerenje tržišnog čitanja kratkoročne nedovoljne ponude i potražnje – ostaje u "bikovskom" obrascu nazadovanja. Spred je bio 1,40 dolara po barelu, u poređenju sa 1,07 dolara prije sedmicu.
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi rekao je da su mu potrebne garancije da SAD neće ponovo izaći iz nuklearnog sporazuma kao uslov za ulazak te bliskoistočne zemlje u savez. Dogovor bi najavio povratak iranske sirove nafte na isušeno tržište nafte, iako su pregovarači i dalje u zavadi.
U međuvremenu, operacije utovara i izvoza na iračkom naftnom terminalu Basrah vratile su se na normalan nivo nakon što su tehnički i inženjerski timovi završili rješavanje problema izlivanja, saopštila je državna kompanija Basra Oil Co. tokom vikenda. Incident u četvrtak doveo je do obustave izvoza iz tog objekta.