Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik kazao je nakon sastanka s predsjednikom Upravnog odbora i direktorom Gazproma Alexeyem Millerom da neće doći do promjene cjene plina za BiH.
Kompanija Energoinvest, kao snabdjevač plina za Federaciju BiH, ranije je potpisala aneks o produženju ugovora za isporuku prirodnog plina sa ruskim dobavljačem Gazpromom, priopćeno je iz Energoinvesta.
Pročitajte na: Gazprom nastavlja isporuku plina za FBiH, potpisan novi ugovor
Cijena za isporučeni plin korigovat će se kao i do sada svaka četiri mjeseca, isključivo na bazi devetomjesečne promjene cijena naftnih derivata. Naredna korekcija cijene planirana je za 1. srpanj, kada će biti poznata cijena za slijedeće tromjesječje.
Time je omogućeno dalje nesmetano snabdijevanje prirodnim plinom FBiH do 1. siječnja 2023. godine kada je planirano potpisivanje novog aneksa ugovora i nastavak isporuke prirodnog plina.
Bosna i Hercegovina je u potpunosti ovisna od uvoza plina iz Rusije. Dugogodišnja suradnja BiH i Gazproma te nejedinstven stav o sankcijama Rusiji mogli bi očuvati pouzdano snabdijevanje plinom.
Alternativni pravci
Dodik je rekao kako je na sastanku s Millerom dogovoreno da mapa puta za novi gasovod ispod Drine bude gotov za dva mjeseca. Naglasio je da će Republika Srpska insistirati u državnim institucijama da ovaj projekat bude realizovan.
"Neopravdano je da to blokiraju sarajevske institucije. Ako oni nastave blokirati, onda ćemo i mi blokirati ostale projekte koji su važni za BiH", rekao je Dodik.
Južna interkonekcija koja bi BiH spajala s Hrvatskom i preko nje s Europskom unijom trenutno je bez napretka. Cijena gradnje plinovoda je procijenjena na 196 milijuna KM, a jedini investitor bi trebao biti BH Gas.
Više na: BiH bez alternative za ruski gas
Bivši direktor Bh Gasa Almir Bečarević kazao je da je novac za eksproprijaciju zemljišta obezbjeđen ali i ugrožen zbog potencijalne isplate penala mađarskom transporteru FGSZ.
"Nerazumnim prelaskom na Turski tok i pokretanjem arbitražnog postupka vrijednog 21,1 milion dolara je ugrožena gradnja novog gasovoda, a dovedeno je u pitanje i kompletno poslovanje BH Gasa, samim tim i funkcionisanje postojećeg transportnog sistema", kazao je Bečarević za Interview.ba.
Entitetske prognoze
Realno je očekivati da od 1. srpnja dođe do poskupljenja gasa u Republici Srpskoj do 10 posto, potvrdili su iz preduzeća Gas-Res.
"Prema mojoj skromnoj procjeni, u trećem kvartalu će doći do povećanja cijena gasa u odnosu na drugi kvartal, ali bi to trebalo da bude maksimalno do 10 odsto", kaže Ljubo Glamočić, direktor Gas-Resa.
On je istakao da će iznos poskupljenja zavisiti od cijene nafte na svjetskoj berzi. Ugovorom o isporuci gasa koji je potpisan s Gazprom Exportom i koji važi do kraja godine, nisu promijenjeni uslovi pod kojima će se utvrđivati cijena gasa.
Iz Energoinvesta su priopćili da će o svim relevantnim podacima obavijestiti javnost kada ti podaci budu dostupni.
"Kakva će cijena biti biti nakon toga ne znamo i ne želimo špekulisati. Ali imajući u vidu kompletnu situaciju na svjetskom tržištu, rast inflacije u cijelom svijetu, ne bi bilo iznenađenje da cijena gasa poraste za treći kvartal 2022. godine", kazali su iz Energoinvesta.
Svjetski pregovori
Od ovog ruskog energenta u velikoj mjeri zavise i dvije najveće evropske ekonomije – Njemačka sa 49 posto i Italija sa 46 posto. Visoko pozicionirana je i Letonija sa 93 posto, zatim Estonija sa 79 posto i Bugarska sa 77 posto.
Oslanjanje EU na ruski prirodni gas poraslo je tokom posljednje decenije i dostiglo 41,1 posto bruto raspoložive energije dobijene iz prirodnog gasa u 2020. godini, što ga čini gorivom sa najvećom izloženošću uvozu iz Rusije.
Drugi važni dobavljači su Norveška, Alžir, Katar, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nigerija i Libija koji zajedno sa Rusijom čine 90 posto ukupnog uvoza prirodnog gasa u EU, piše u izveštaju Eurostata.