Ove sedmice moglo bi doći do dodatnog povećanja cijena naftnih derivata na benzinskim pumpama širom Bosne i Hercegovine (BiH), jer su nabavne cijene goriva veće u prosjeku za oko 20 feninga.
Predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske Dragan Trišić istakao je da će doći do rasta cijena goriva na svim benzinskim stanicama u RS.
"Rast cijena će biti u prosjeku za šest do devet feninga za dizel i benzin sa tendencijom još većeg rasta. Trenutne cijene na pumpama u Republici Srpskoj su za litar dizela od 3,18 do 3,25 KM, a za benzin od 3,09 do 3,19 KM", naveo je Trišić za Nezavisne novine.
Istakao je da su ulazne cijene naftnih derivata značajno porasle u toku prethodne i ove sedmice.
"Nabavne cijene za litar goriva su veće u prosjeku za oko 20 feninga", naglasio je Trišić.
Predsjednik Udruženja prometnika naftnim derivatima pri Privrednoj komori FBiH Milenko Bošković rekao je da slijedi povećanje cijena i na teritoriji FBiH, ali da će benzinske pumpe to raditi selektivno i to zavisno od njihove potrošnje.
"Od prošlog mjeseca do sada nabavna cijena goriva veća je za 20 feninga i sukcesivno, kako budu dolazile nove isporuke goriva, tako će ići i nove cijene. Benzinske pumpe će povećavati cijene selektivno i to sve zavisi od njihove potrošnje, jer je ograničena marža na 25 feninga. Nekada benzinska pumpa troši cisternu mjesečno, a nekad je potroši za tri dana. Sve zavisi od toga kada će se potrošiti gorivo koje je nabavljeno po starim cijenama", istakao je Bošković.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, prošle godine je prosječna cijena dizela bila 2,03 KM po litri, a benzina 2,11 KM po litri. Dizel, dakle, sada košta i 66 posto više nego lani.
Posjećamo, prema podacima GlobalPetrolPrices.com od prošle sedmice, najviše cijene goriva bile su u Albaniji 1,951 eura (3,82 KM) po litru, potom u Hrvatskoj 1,797 eura (3,51 KM), slijedi Crna Gora 1,700 eura (3,32 KM), BiH 1,613 eura (3,15 KM) po litru, Srbija 1,565 eura (3,06 KM), Slovenija 1,560 eura (3,05 KM), te najniža cijena u Sjevernoj Makedoniji 1,540 eura (3,01 KM) po litru.