Prije nekih petnaestak dana, u kasnijim večernjim je satima George Boubouras gledao utakmicu kriketa u svojem domu u istočnom Melbourneu kada su ga zasule poruke i telefonski pozivi.
Euro se upravo izjednačio u vrijednosti s dolarom, pa su svi – klijenti, fondovski menadžeri i trgovci – željeli znati što im Boubouras, šef analitike u K2 Asset Managementu, preporučuje. Njegov je odgovor bio jednostavan: "U ovom trenutku ne tucite se s dolarom."
Nakon toga su odjeknula još dva tržišna događaja. Kanadska središnja banka povećala je kamatnu stopu za čitav postotni bod, a monetarne vlasti u Singapuru intervenirale su kako bi poduprle svoju valutu u odnosu na dolar.
Tada je zvonio telefon Mitula Koteche, strateškog analitičara u singapurskom TD Securitiesu, koji je bio na odmoru sa suprugom na plaži u Tajlandu.
"Sve se događalo u užasnom kratkom razdoblju. Nisam mogao vjerovati, prava drama", izjavio je.
Dolar je u posljednje vrijeme u takvom uzlaznom trendu u odnosu na druge valute da je teško prisjetiti se nečeg sličnog u nedavnoj povijesti. To je prvenstveno rezultat agresivnog Fedova dizanja kamatne stope. S obzirom na to da Fed zasad nema namjeru promijeniti pravac, malo je toga što može utjecati da se jačanje dolara ne nastavi.
USDEUR:CUR
USD
0,9836 EUR
vrijednost na početku trgovanja
0,9804
posljednja zaključna vrijednost
0,9804
promjena od početka godine
11,4637%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
0,84 - 1,00
Situacija malo podsjeća na osamdesete godine prošlog stoljeća kada je na međunarodnoj razini napravljen sporazum kako bi se rast dolara umjetno obuzdao. Takvo što sada nije na vidiku, no problemi za globalni financijski sistem zbog sadašnjeg trenda mogli bi takvu ideju ponovno staviti na stol.
Snažan dolar osjeti se u svakom kutku svijeta. Logično, jer se radi o valuti kojom se iskazuje oko 40 posto godišnje svjetske trgovine vrijedne 28,5 bilijuna dolara.
"Sada imamo zabrinutost oko recesije, što pridonosi jačanju dolara, a onda stezanje monetarne politike još više jača zabrinutost zbog moguće recesije. Za to nema trenutačnog rješenja", ističe analitičar HSBC-a u Hong Kongu Joey Chew.
Razlozi potražnje za dolarom jednostavni su. Kada globalna tržišta polude, investitori traže sigurno utočište.
Brendan McKenna, analitičar u Wells Fargo Securitiesu u New Yorku, ipak smatra kako bi Fed mogao smanjiti kamatnu stopu u nekom trenutku dogodine kada gospodarstvo uspori, što bi barem ublažilo trend jačanja dolara.
U međuvremenu, valute i razvijenih zemalja i tržišta u nastajanju zbog jakog dolara nastavljaju patiti.
Tako snažan dolar jača profite proizvođača nafte i izvoznika sirovina, kao i tvrtki poput japanske Toyote koje veliki dio prihoda ostvaruju u SAD-u.
To je i pravi dobitak za američke turiste na putovanjima po Europi i svijetu.
"Tek u trenutku kada investitori ponovno budu spremni kupovati rizičniju imovinu možemo očekivati okretanje trenda, a to se neće dogoditi prije no što se uvjere da Fed namjerava promijeniti pravac", rekla je Jane Foley koja vodi trgovinu valutama u nizozemskoj banci Rabobank.
U srijedu je Fed kamatnu stopu dignuo za 75 baznih bodova drugi mjesec uzastopce nakon što je godišnja inflacija u lipnju došla na 9,1 posto.
Dok ne bude jasnije kada bi se ciklus poremećaja na globalnim tržištima i Fedova odlučnost u obuzdavanju inflacije mogli privesti kraju, teško da će se bilo koji investitor odlučiti kladiti protiv dolara.