Guverner Banke Japana (BOJ) Kazuo Ueda dao je jasno upozorenje finansijskim tržištima da je promjena monetarne politike moguća. Ueda je dan nakon sastanka s premijerom Japana Fumiom Kishidom zaoštrio retoriku vezanu za jen koji je oslabio u odnosu na ostale svjetske valute.
"Valutni kursevi znatno utječu na ekonomiju i inflaciju", rekao je Ueda pred parlamentom u srijedu. "U zavisnosti od tih kretanja, možda će biti potrebne nove promjene monetarne politike", dodao je.
Ueda je također rekao kako je važno upamtiti da je sada veća vjerovatnoća da slabiji jen pogura inflaciju jer su kompanije spremnije cjenovne pritiske prenijeti na potrošače.
Jen je nedugo nakon njegovih komentara dodatno oslabio na 155,27 jena prema dolaru, pa izgleda da bi vlasti mogle biti primorane da reaguju i ranije nego što se očekivalo.
USDJPY:CUR
USD
155,24 JPY
vrijednost na početku trgovanja
154,69
posljednja zaključna vrijednost
154,69
promjena od početka godine
10,0539%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
133,75 - 160,17
Promjena načina na koji Ueda govori o slabljenju jena je naizgled posljedica prošlomjesečnih kretanja kursa nakon njegovih "mlakih" komentara. U jednom momentu, jedan dolar je kupovao i više od 160 jena, što je nezapamćeno u posljednje 34 godine.
Ueda je slične komentare davao i ranije ove sedmice, a tržišta sada spekulišu o mogućim promjenama monetarne politike na sljedećim sastancima centralne banke.
Japanski ministar finansija Shunichi Suzuki je također govorio pred zakonodavnim tijelom, rekavši da slabiji jen ima svoje dobre i loše strane, ali sada preovladavaju negativni aspekti koji se manifestuju kroz cjenovne pritiske u uvozu.
Suzuki je dodao da je rješavanje problema inflacije "ekstremno važno" za zvaničnike.
"Pošto Japan zavisi od prekomorskih tržišta u pogledu hrane i energije, a najveći dio transakcija se odvija u dolarima, slabiji jen bi mogao pogurati cijene uvezenih dobara", rekao je.
Sumnja se da je vlada na tržištima valuta intervenisala dva puta posljednje sedmice kako bi ojačala jen, a Ueda nakon sastanka 26. aprila nije slao jake poruke o nacionalnoj valuti.
Ueda je prije ovog sastanka, s Kishidom razgovarao prije samo sedam sedmica, što je neuobičajeno često za japanske zvaničnike.
Kako je reakcija na prošlosedmične moguće intervencije uglavnom izostala, neki analitičari navode da je sada red na BOJ da povuče neki potez. Iako je u martu prvi put od 2007. godine podigla kamatne stope, svako sljedeće podizanje kamata moglo bi da bude problematično zbog slabog privrednog rasta.
"Banka Japana pažljivo prati slabljenje jena u svojim odlukama", rekao je Ueda.