Dolar je na putu da ostvari najgoru godinu od pandemijske 2020. godine jer se Wall Street kladi da će Federalne rezerve (Fed) sniziti kamatne stope nakon zaustavljanja inflacije.
Nakon što su dolar razbili lažni pozivi na ukidanje Fedovog režima povećanja kamatnih stopa, Bloombergov mjerač dolara je pao za skoro tri odsto ove godine, što je najveći godišnji pad američke valute od 2020.
Veliki dio pada materijalizovan je u četvrtom kvartalu zbog rastućih opklada da će Fed olabaviti politiku sljedeće godine kako američka ekonomija bude usporavala. To narušava privlačnost dolara jer druge centralne banke mogu duže zadržati svoje stope više.
Na svop tržištu trgovci se sada klade na smanjenje stope Feda za najmanje 150 baznih poena, sa pretpostavkom da će prvo doći u martu. To je više u odnosu na manje od 100 baznih poena sredinom novembra i duplo više od onoga što su čelnici naveli na svom posljednjem sastanku.
"Tržišta su pozicionirana za scenario 'Zlatokose' (stabilno stanje u ekonomiji), gdje će Fed sniziti stope dovoljno da stimuliše privredu bez ponovnog pokretanja inflatornih pritisaka", rekla je Amanda Sundstrom, strateg za fiksni prihod i devizni kurs u SEB AB u Stokholmu. "To pokreće učinak dolara." Sundstrom je dodala da će se mekši dolar vjerovatno održati i u 2024. nakon što podaci o SAD oslabe.
Ipak, nedavni gubici dolara sugerišu da postoji prostor za njegov barem privremeni oporavak. Četrnaestodnevni indeks relativne snage Bloomberg Dollar Spot indeksa je nedavno pao ispod 30, što je nekima signal da je valuta sada preprodata i spremna za preokret.
Gledajući nadalje, dolar bi mogao da se pomjeri uoči američkih predsjedničkih izbora u novembru, kaže Koji Fukaya, saradnik Market Risk Advisori Co. u Tokiju. Konkretno, prisustvo Donalda Trumpa kao kandidata moglo bi izazvati politička previranja i ubrizgati volatilnost u valutu, rekao je on.
Bloombergov mjerač dolara je u petak ostao stabilan.
Divergencija stopa
Pad dolara je u suprotnosti sa funtom, koja je na putu da joj ovo bude najbolja godina od 2017, i frankom, koji je u ritmu svog najjačeg godišnjeg učinka od 2010.
Britanska funta je ojačala više od pet odsto u odnosu na dolar u 2023, što je najveći dobitak od kada je valuta Ujedinjenog Kraljevstva ojačala 9,5 odsto 2017. U Švajcarskoj je franak porastao na rekordne trgovinske vrijednosti, jer trgovci sve više vide da će Švajcarska narodna banka držati politiku strožu u odnosu na svoje kolege.
"Ako bih morao da izaberem centralnu banku koja će najvjerovatnije intervenisati da smanji njihovu valutu sljedeće godine, to bi bila SNB", rekao je Geoffrey Yu, valutni i makro strateg u BNY Mellonu u Londonu.