Rublja je probila psihološku granicu od 100 za dolar prvi put od ožujka prošle godine, a nije joj pomogao ni potez ruske središnje banke koja je pokušala zaustaviti pad obustavom kupovine strane valute na domaćem tržištu do kraja 2023. godine.
Ruska valuta oslabjela je za oko 25 posto u odnosu na dolar dosad ove godine, što ju je s turskom lirom i argentinskim pezom svrstalo među tri valute tržišta u razvoju s najgorim rezultatima. Gotovo je prepolovljena njena vrijednosti u odnosu na najvišu iz lipnja prošle godine, dok se invaziji predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu ne nazire kraj, a sankcije, uključujući ograničene cijene nafte, smanjuju prihode od izvoza.
Središnja banka objavila je u srijedu da će prestati kupovati stranu valutu na domaćem tržištu u okviru proračunskog mehanizma koji je uveden kako bi se gospodarstvo zaštitilo od promjena cijena robe. Odluka je imala za cilj "smanjiti volatilnost financijskih tržišta".
Što kažu iz Bloomberg Economicsa…
"Kako bismo stabilizirali rublju, procjenjujemo da se kamatna stopa mora povećati na 10 posto i da se potrošnja saveznog proračuna mora zadržati unutar fiskalne granice. Rublja bi mogla profitirati od viših cijena sirove nafte, ali će domaća monetarna politika ostati pouzdanije sidro za valutu. Ruska središnja banka morat će povećati referentnu stopu za 50-100 baznih bodova na svom sastanku 15. rujna kako bi potaknula domaću štednju i smanjila uvoz."
— Aleksander Isakov, ruski ekonomist.
Prihodi ruskih izvoznika nafte i plina pali su na 6,9 milijardi dolara u srpnju sa 16,8 milijardi dolara u istom razdoblju prošle godine, pokazuju najnoviji podaci središnje banke. Ublažavanje ograničenja prijenosa novca u inozemstvo također je dovelo do ubrzanog bijega kapitala na strane račune.
Guvernerka središnje banke Elvira Näbiullina opetovano je ukazala na pogoršanje vanjskotrgovinskih uvjeta kao glavni razlog slabosti rublje i odbila intervencije za podršku tečaju.
"Ne vidimo nikakve rizike za financijsku stabilnost" zbog pada rublje, rekao je novinarima u petak zamjenik guvernera ruske središnje banke Aleksej Zabotkin. Središnja banka nastavlja se pridržavati politike plivajućeg tečaja koja "omogućuje gospodarstvu da se učinkovito prilagodi promjenjivim vanjskim uvjetima", rekao je.
— U suradnji sa Sylvijom Westall