Ruska centralna banka podigla je kamatne stope više od predviđanja, uznemirena da su inflacijski rizici i dalje u porastu čak i nakon što je ponovno uvođenje kapitalnih kontrola smanjilo pritisak na rublju.
Kreatori politike u petak su podigli referentnu vrijednost po četvrti put zaredom, na nivo od 15 posto s 13 posto. Većina ekonomista koje je anketirao Bloomberg očekivala je povećanje od upola te veličine, isti korak koji je Banka Rusije poduzela na dva od zadnja tri sastanka.
Centralna banka također je objavila ažurirane prognoze koje pokazuju da će inflacija ove godine biti brža nego što se prvobitno očekivalo i predviđa višu putanju za stope. Rublja je nakon objave ojačala u odnosu na dolar.
Ova odluka dovodi troškove zaduživanja do najviših od aprila 2022. i rizikuje da ekonomiju gurne u recesiju. Ali stabilizacija rublje kako bi se bolje uhvatila u koštac s inflacijom pojavila se kao ključni prioritet za Rusiju u vrijeme kada se Vladimir Putin priprema za predsjedničke izbore dok rat protiv Ukrajine traje već 21. mjesec.
Unatoč najvećem usponu valute u svijetu u proteklom mjesecu, centralna banka produžava ciklus monetarnog pooštravanja koji je započeo u julu kada se tempo deprecijacije rublje tek ubrzavao. Kurs je kasnije oslabio na neviđene nivoe od posljedica prošlogodišnje invazije na Ukrajinu.
Ovomjesečna odluka vlade da uvede stroža ograničenja kretanja kapitala, potezu kojem se isprva protivila guvernerka centralne banke Elvira Nabiullina, uspjela je zaustaviti ono što je još uvijek jedno od najvećih pada vrijednosti na tržištima u razvoju u 2023. godini.
Ali taj je potez došao prekasno da bi preokrenuo zamah inflacije koja daleko premašuje službeni cilj od četiri posto. Usprkos porastu, rublja je još uvijek izgubila oko petinu svoje vrijednosti u odnosu na dolar do 2023. godine.
"Visok tempo inflacije i rast obima kredita ne mogu nepotaknuti zabrinutost centralne banke i želju da još malo spusti temperaturu tržišnih očekivanja", rekla je Sofya Donets, ekonomistica u Renaissance Capitalu.
Oktobarska najava vlade - koja zahtijeva od velikih izvoznika da prodaju svoju inozemnu zaradu na domaćem tržištu za rublje - odredila je mjere koje će se produžiti na sljedećih šest mjeseci, razdoblje koje obuhvata Putinovu kampanju za peti mandat na izborima zakazanim za mart.
Stroža pravila jačaju ponudu čvrste valute za ekonomiju iscrpljenu odlivom kapitala i padom prihoda od izvoza. Rublja, koja je ranije prešla simboličnu granicu od 100 za dolar, dobila je oko pet posto otkako su propisi stupili na snagu, a nedavno se trgovala ispod 94 u odnosu na američku valutu.
Inflacijska očekivanja, koja igraju ključnu ulogu u oblikovanju odluka o stopama, već su se smanjila u oktobru prvi put u četiri mjeseca.
Pad rublje od 10 posto povećava inflaciju za 0,5 do 0,6 postotnih bodova, prema procjenama Banke Rusije. Analitičari centralne banke upozorili su da je rast cijena posljednjih sedmica ''slijedio visoku putanju 2021.'' i da bi mogao premašiti trenutnu službenu prognozu od šest do sedam posto koja je upravo poboljšana.
Iako bi vladina ponovna uspostava kapitalnih kontrola trebala stabilizirati rublju dok potrošačko kreditiranje usporava, Barclays Plc ove je sedmice poništio svoj poziv na zadržavanje i predvidio povećanje jer stope na sadašnjem nivou možda nisu bile ''dovoljne da dovedu inflaciju na ciljanih četiri posto do kraja 2024."
Od posljednjeg sastanka u septembru, "inflacija je nastavila ubrzavati usred još uvijek jake domaće potražnje i visoke volatilnosti rublje", rekli su ekonomisti Barclaysa, uključujući Brahima Razgallaha i Zalinu Alborovu, u izvještaju prije odluke.