Ruska centralna banka podigla je kamatne stope po treći put zaredom, dodajući na hitno povećanje prije mjesec dana koje je do sada malo učinilo da smanji pritisak na rublju.
Kreatori politike podigli su referentnu vrijednost s 12 na 13 posto nakon redovnog sastanka u petak. Iako je odluka bila iznenađenje za većinu ekonomista koji su očekivali zadržavanje, tržišta novca implicirala su povećanje od 100 baznih bodova.
Rublja je smanjila dobitak nakon objave, ali je i dalje trgovana za 0,6 posto jače u odnosu na dolar na 96,6675 u 13:41 u Moskvi. Ranije je ojačala na čak 96,1.
Iz Centralne banke su rekli da će "razmotriti nužnost daljnjeg povećanja ključne stope na svojim predstojećim sastancima", navodi se u saopćenju. Niz prognoza koje prate ovu odluku pokazao je da kreatori politike sada očekuju putanju viših stopa u razdoblju 2023-2024. i vide inflaciju od šest do sedam posto ove godine, u poređenju s 5-6,5 posto prethodnih godina.
"Iskristalizirali su se značajni proinflatorni rizici, tačnije rast domaće potražnje koji nadmašuje kapacitet ekspanzije proizvodnje i deprecijacija rublje u ljetnim mjesecima", rečeno je. ''Stoga je potrebno dodatno pooštriti monetarne uvjete kako bi se ograničilo odstupanje inflacije od cilja prema gore i vratilo je na četiri posto u 2024. godini''.
Banka Rusije bori se s rizicima za ekonomiju nakon što su izgledi za recesiju naglo porasli nakon pomaka od 3,5 postotnih bodova u augustu. Stroža politika ostaje opravdana jer je rublja pod pritiskom, a izgledi za inflaciju se pogoršavaju.
Guvernerka Elvira Nabiullina komentirat će odluku na konferenciji za novinare u 15 sati u Moskvi.
Nespremnost dužnosnika da pooštre ograničenja kretanja kapitala ostavlja centralnoj banci nekoliko opcija osim viših stopa. Rast cijena premašuje cilj od četiri posto, dok ratna ekonomija radi punom parom unatoč sankcijama koje su uvedene kao kazna za invaziju na Ukrajinu.
Iako je strmo povećanje stope nakratko zaustavilo pad rublje, ona je ostala slaba i nestabilna, što predstavlja dodatnu prijetnju inflaciji poskupljivanjem uvoza.
"S obzirom na odlučnost Banke Rusije da ne pooštri kontrolu kapitala, jedini način na koji mogu pružiti podršku rublji je putem povećanja stopa", rekla je Tatiana Orlova iz Oxford Economicsa, koja je predvidjela povećanje od 100 baznih bodova. "Razlog je što se rublja i dalje čini pomalo krhkom".
Prodaja deviza
Iako valuta nije dosegla simboličnu granicu od 100 za dolar, koju je probila prošlog mjeseca, pala je za više od dva posto od kraja augusta. Rublja je blago profitirala od privremenog ubrzanja prodaje deviza centralne banke sredinom septembra, za koju je rekla da je potrebna jer vladina euroobveznica dolazi na naplatu ove sedmice.
Nabiullina nije puno razjasnila tržištu, samo je rekla da je centralna banka telegramom poslala "neutralni" signal nakon posljednjeg sastanka, što znači da su mogući i zadržavanje i povećanje.
U iznenađujućem saopćenju tokom jednosedmičnog prekida komunikacije prije sastanka o politici, centralna banka je u srijedu objavila očekivanja inflacije kompanija - dok je prije objavljivala ankete o raspoloženju među domaćinstvima prije odluke o stopi.
Pokazatelj ima ključnu ulogu u oblikovanju politike, a najnoviji rezultati pokazali su da su očekivanja poduzeća o cijenama najviša u više od godinu dana. Potrošačka inflacija također je ubrzana četiri mjeseca zaredom na godišnjem nivou, premašivši pet posto u augustu.
Predsjednik Vladimir Putin nazvao je vanrednu odluku o kamatnoj stopi pravodobnom i primjerenom, opisujući promjene valute kao "podnošljive" i rekavši da nisu potrebne ekstremnije mjere.
Ali kao znak nedostatka povjerenja, ruska je valuta smanjila dobitak dok je Putin govorio. Izgubila je gotovo 23 posto svoje vrijednosti u odnosu na dolar ove godine, što je najveća deprecijacija na tržištima u razvoju nakon turske lire i argentinskog pezosa.
Još jedno povećanje kamata bit će skupo za ekonomiju koja se još uvijek prilagođava sankcijama i koja se u velikoj mjeri pokreće budžetskom potrošnjom i povećanjem vojne proizvodnje.
Povećanje u augustu već je više nego utrostručilo izglede za recesiju u sljedećih šest mjeseci na oko 20 posto, prema Bloomberg Economicsu, koji procjenjuje da bi se mogli približiti 40 posto ako stope dalje rastu.