Ruska centralna banka spustila je kamatne stope ispod nivoa prije invazije na Ukrajinu, ublažavajući monetarnu politiku više nego što je bilo predviđeno, dok upravlja rizikom za inflaciju i ekonomijom pogođenom sankcijama.
Kreatori politike spustili su referentnu stopu na osam odsto sa 9,5 odsto u petak i nagovestili da će razmotriti dalja smanjenja u drugoj polovini godine. Peti uzastopni pad bio je veći nego što je predvidio bilo koji od ekonomista koje je anketirao Bloomberg.
Rublja je nakon objave nastavila pad prema dolaru i oslabila čak 2,6 odsto. Guvernerka Elvira Nabiullina održaće konferenciju za novinare u 15 časova u Moskvi.
"Trenutne stope rasta potrošačkih cijena ostaju niske, što doprinosi daljem usporavanju godišnje inflacije", navodi se u saopštenju centralne banke. Njene odluka da smanji ključnu stopu u aprilu-julu "će povećati dostupnost kreditnih resursa u privredi i ograničiti pad privredne aktivnosti".
Ciklus popuštanja koji je započeo u aprilu iskoristio je situaciju usporavanja inflacije nakon brzog rasta rublje i naglog hlađenja ekonomije. Iako centralni bankari od Evrope do Južne Afrike vode najagresivnije pooštravanje monetarne politike u posljednjih nekoliko decenija, ruska izolacija od globalnih tržišta čini je otpornijom na sužavanje razlike u stopama.
Odluka je premašila najsmelija očekivanja na tržištu i centralna banka bi sada mogla da napravi određenu pauzu, rekao je Evgeniy Vorobiev, analitičar Ingosstrah Investmentsa. Centralna banka je reagovala nakon "umjereno pozitivnih podataka o ruskoj inflaciji, rastućoj potrebi za slabijom rubljom i potrebi za podrškom privredi", rekao je on.
Ekonomija, sankcije
Čini se da je ekonomija na putu za mnogo manju recesiju nego što se prvo strahovalo, podstaknutu fiskalnim stimulansima i rastućom proizvodnjom nafte koja je ublažila uticaj američkih i evropskih sankcija zbog rata Kremlja u Ukrajini.
Porast kreditiranja posljednjih nedelja jedan je od znakova da Rusija skreće u ćošak nakon pada potrošnje. U međuvremenu je došlo do velikog rasta rublje, pri čemu je ruska valuta jača za samo oko dva odsto od posljednjeg smanjenja stope centralne banke u junu.
Vođen sankcijama koje su uvele SAD i njihovi saveznici, uvoz u Rusiju je skoro pao, što je doprinjelo rekordnom suficitu na tekućem računu. Uz pogoršanje trgovinske neravnoteže, niže kamatne stope mogu donijeti određeno olakšanje za potrošače i pomoći u oživljavanju domaće tražnje.
Godišnji rast cijena je od 15. jula smanjen na 15,4 odsto, sa skoro 18 odsto u aprilu. Inflaciona očekivanja za narednu godinu takođe su pala na nivoe poslednji put viđene u martu 2021.
Banka Rusije je takođe objavila nove projekcije u petak, pokazujući da očekuje da će se ekonomija ove godine smanjiti za četiri do šest odsto, što je manje u odnosu na ranije predviđanje pada od osam do 10 odsto. Takođe je poboljšala izglede za inflaciju - sada predviđa da će rast cijena završiti godinu na 12 odsto do 15 odsto.