Rusija je spremna za svoje prvo povećanje kamatne stope od vanrednih mjera preduzetih nakon invazije na Ukrajinu prije skoro 17 mjeseci, pošto nagli pad valute primorava centralnu banku na ovaj potez.
Neuspjela pobuna u junu gurnula je rublju u centar pažnje dodajući pritisak zbog pogoršanja spoljne trgovine, što je valutu učinilo jednom od najgorih u ovoj godini na tržištima u razvoju u odnosu na dolar. Tromjesečna implicirana volatilnost valute, mjerač očekivanih poteza, takođe je najveća na svijetu.
Slabija rublja ubrzava vremensko ograničenje monetarne politike nakon višemjesečnih upozorenja centralne banke da su veće stope na putu kao odgovor na inflatorne rizike zbog velike državne potrošnje, sankcija i nedostatka radne snage izazvane angažovanjem muškaraca da se bore u Ukrajini.
Skoro svi ekonomisti koje je anketirao Bloomberg očekuju od političara da reaguju u petak, a prognoze se kreću između povećanja od 25 do 75 baznih poena. Goldman Sachs Group Inc. je jedini disident koji predviđa da će referentna vrijednost ostati na 7,5 odsto.
"Rasprodaja rublje zahtijeva novi ciklus zaoštravanja", rekla je Tatjana Orlova iz Oxford Economicsa.
"Pobuna je možda indirektno doprinijela rasprodaji tako što je uticala na izbor izvoznika da li da prodaju prihode od izvoza na lokalnom tržištu ili ih zadrže, ili je intenzivirala odliv kapitala drugim kanalima", rekla je Orlova.
Oružana pobuna Vagnerovih plaćenika, koja je nakratko ugrozila moć predsjednika Vladimira Putina, nosi rizik da izazove dalje odlive novca u vrijeme kada pad zarada od energenata i oporavak uvoza iscrpljuju ekonomiju čvrste valute.
To je vjerovatnoća koja bi mogla da uspori rublju u narednim mjesecima. Ruska valuta je već izgubila oko 18 odsto ove godine, pri čemu je više od trećine deprecijacije došlo nakon Vagnerovog pokušaja marša u Moskvu.
Iako je guvernerka Banke Rusije Elvira Nabiullina nazvala promjenjivi kurs rublje blagoslovom za ekonomiju, povlačenje valute čini uvoz skupljim jer se godišnji rast cijena približava cilju centralne banke od četiri odsto.
Inflaciona očekivanja za narednih 12 mjeseci, što je ključna briga za centralnu banku, premašila su 11 odsto u julu s najvećim porastom u skoro godinu dana.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Očekuje se da će smjernice centralne banke biti 'jastrebovske' i sugerisati da će se na sljedećem sastanku u septembru razmatrati daljnja povećanja. Očekujemo da će retorika centralne banke postati 'jastrebova' ili umjerenija, u zavisnosti od toga da li se rast javne potrošnje iz godine u godinu ubrzava ili usporava sa 20 odsto prijavljenih za prvih šest mjeseci 2023." - Alexandar Isakov, ruski ekonomista.
Odluka o podizanju stopa okončala bi najdužu pauzu centralne banke u više od sedam godina, koja nije prilagođavala stope otkako je šest rundi ublažavanja završeno u septembru. Posljednji put je povisila referentnu vrijednost nekoliko dana nakon invazije s hitnim povećanjem na 20 odsto, što je najviše u skoro dvije decenije, pošto su međunarodne sankcije bez presedana pogodile rusku ekonomiju i imovinu.
S obzirom na neizvjesnost oko inflacije i deviznog kursa, investitori su nedavno bacili državne obveznice u rubljama u očekivanju promjene politike.
Očekuje se da će pritisci na cijene ostati povišeni tokom većeg dijela druge polovine ove godine, stvarajući prozor za daljnja povećanja na naredna tri sastanka o politici, kaže Sofya Donets, ekonomistica u Renaissance Capital.
"Ubrzanje rasta cijena usred neočekivanih razmjera slabljenja rublje učinilo je povećanje stope neizbježnim", rekla je Donets u bilješci.