Dolar je i prošloga tjedna ojačao na svjetskim valutnim tržištima, što je drugi tjedan zaredom, uslijed nagađanja o tome da će američka središnja banka možda ponovno povećati kamatne stope do kraja godine. Odluka agencije Fitch o smanjenju kreditnog rejtinga SAD-a s najviše razine AAA na AA+ nije imala značajan utjecaj na valutno tržište niti na tečaj dolara.
Dolarov indeks, koji prati njegovu vrijednost u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je za 0,3 posto, dosegnuvši 102,2 boda.
U odnosu na europsku valutu, tečaj dolara je ojačao gotovo 0,1 posto, što je dovelo do pada cijene eura na 1,1010 dolara. Slično je prema japanskom jenu dolar poskupio za oko 0,1 posto, dosegnuvši razinu od 141,85 jena.
Podaci o američkom tržištu rada pokazuju njegovu snagu, što bi moglo podržati daljnji rast potrošnje i potencijalno dovesti do povišene inflacije.
Iako rast zapošljavanja u SAD-u usporava, stopa nezaposlenosti je skliznula na 3,5 posto, a prosječna satnica porasla je za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec. Godišnje, prosječna satnica je porasla za 4,4 posto, što je iznad očekivanja.
Thomas Barkin, predsjednik ogranka Federal Reservea u Richmondu, izjavio je prošloga tjedna da je inflacija i dalje previsoka, iako su najnoviji podaci pokazali blagi pad cjenovnih pritisaka.
Slična je situacija i u Europi. Britanska središnja banka prošloga tjedna je, zbog još uvijek visoke inflacije, povećala ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, do 5,25 posto, te najavila mogućnost zadržavanja povišenih kamata još neko vrijeme.