Elektronski novac uskoro bi trebalo da bude u opticaju u Bosni i Hercegovini (BiH), moći će da ga izdaju banke, mikrokreditne organizacije, posebna društva registrovana za te poslove, pa čak i javne institucije, gradovi i opštine.
Nacrt Zakona o elektronskom novcu Vlada Republike Srpske uputila je u Narodnu skupštinu RS i biće razmatran na sjednici koja počinje u utorak (18. jul 2023).
Ovim zakonom uređuju se pojam elektronskog novca, poslovi izdavanja elektronskog novca, izdavaoci elektronskog novca, uslovi za osnivanje, poslovanje i prestanak rada društva za izdavanje elektronskog novca, nadzor nad obavljanjem poslova izdavanja elektronskog novca, te zaštita prava i interesa imalaca elektronskog novca.
Šta (ni)je elektronski novac
Ukratko, imate novac koji uplatite kod određenog subjekta, koji vam zatim u uplaćenoj vrijednosti izdaje elektronski novac.
Preciznije, elektronski novac označava elektronski (uključujući magnetno) pohranjenu novčanu vrijednost koja čini novčano potraživanje prema izdavaocu tog novca, a izdata je nakon prijema novčanih sredstava radi izvršavanja platnih transakcija i prihvata je fizičko ili pravno lice koje nije izdavalac tog novca.
Izdavaoci ne mogu plaćati kamatu niti davati bilo koju drugu imovinsku korist imaocu zbog držanja elektronskog novca u određenom periodu.
Elektronski novac može prihvatiti svako fizičko ili pravno lice koje s izdavaocem zaključi ugovor o prihvatanju tog novca.
Elektronski novac ne uključuje digitalni zapis valute koju nije izdala i za čiju vrijednost ne garantuje centralna banka niti drugi organ javnog sektora, te koja nema pravni status novca ili valute.
Prema definiciji Evropske centralne banke (ECB), elektronski novac (e-novac) je široko definisan kao elektronsko čuvanje novčane vrijednosti na tehničkom uređaju koji se može široko koristiti za plaćanje subjektima koji nisu izdavaoci e-novca. Uređaj se ponaša kao prepaid instrument i ne uključuje nužno bankovne račune. Proizvodi e-novca mogu biti bazirani na hardveru ili softveru, zavisno od tehnologije koja se koristi za čuvanje novčane vrijednosti.
Ko može da izdaje elektronski novac
Nacrtom zakona, koji je u procesu donošenja, definisano je da elektronski novac može da izdaje onaj ko ima dozvolu za to, izdatu od Agencije za bankarstvo Republike Srpske. S tim u vezi izdavalac elektronskog novca može biti banka ili mikrokreditna organizacija (MKO) sa sjedištem u Republici Srpskoj ili banke i MKO iz Federacije BiH ili Brčko distrikta koje posluju u RS.
Pored banaka i MKO, elektronski novac može da izdaje i posebno društvo za izdavanje elektronskog novca, koje za to dobije dozvolu.
Takođe, izdavalac mogu da budu i Ministarstvo finansija i organi jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj, i to kada izdaju elektronski novac u okviru svojih isključivih nadležnosti utvrđenih posebnim zakonom, kojim se uređuju nadležnosti i ovlašćenja ovih organa.
Izdavanje elektronskog novca koje obavlja Centralna banka BiH vrši se u skladu s propisima kojima se uređuju njene nadležnosti i ovlašćenja.
Uslovi za osnivanje i rad društva za izdavanje elektronskog novca
Društvo za izdavanje elektronskog novca je privredno društvo sa sjedištem u RS koje ima dozvolu za pružanje usluga izdavanja elektronskog novca. Može da bude akcionarsko društvo ili društvo s ograničenom odgovornošću.
Predviđeno je da izdavalac elektronskog novca može da bude i hibridno društvo, odnosno društvo koje obavlja i druge djelatnosti, ali pri tome mora da ispunjava i određene uslove.
To podrazumijeva da druge poslove obavlja na način koji ne ugrožava stabilnost i sigurnost izdavanja elektronskog novca, da lica koja su odgovorna za vođenje poslova u vezi s izdavanjem elektronskog novca imaju dobru poslovnu reputaciju, kao i da se poslovi vode s teritorije RS i najmanje dio usluga izdavanja elektronskog novca namjerava pružati u RS.
Posebni uslovi za upravu i minimalan kapital od 700.000 KM
Posebni uslovi definisani su za članove uprava u ovakvim društvima kojima Agencija može oduzimati saglasnost za obavljanje funkcija rukovodilaca.
Čak 22 dokumenta obavezno je da dostavi svako društvo prilikom traženja dozvole za izdavanje elektronskog novca, dok je taj broj manji (5) za hibridna društva.
Agencija ima rok od 60 dana od dana prijema urednog zahtjeva da izda rješenje o davanju dozvole za izdavanje elektronskog novca, a koja se izdaje na neodređeno vrijeme i nije prenosiva na druga lica.
"Iznos uplaćenog osnovnog kapitala društva je najmanje 700.000 KM i njegova uplata je obavezna u cijelosti u novcu, prilikom osnivanja", definisano je Nacrtom zakona.
Definisana su i ostala pitanja poput prijema i zaštite novčanih sredstava, vođenja poslovnih knjiga, revizije, izdavanje preko poslovnih jedinica izvan RS ili preko zastupnika, distribucija i otkup elektronskog novca preko trećih lica, poslovanje društava iz FBiH preko poslovnih jedinica u RS i obrnuto, kaznene odredbe za prekršaje koje idu i do 25.000 KM…
Agencija za bankarstvo vodiće registar društava za izdavanje elektronskog novca, koji će biti javan.
Podsjećamo, s obzirom na to da je riječ o Nacrtu zakona, moguća je promjena određenih odredbi u procesu njegovog usvajanja.
Online banka
Bloomberg Adria je ranije pisala da se otvara put za izdavanje elektronskog novca u BiH.
Iz Vlade Republike Srpske je ranije rečeno da je utvrđivanje Nacrta zakona o elektronskom novcu regulatorni odgovor na pojavu savremenih finansijskih usluga na međunarodnom tržištu, s ciljem stvaranja pravnih preduslova za njihov razvoj na domaćem tržištu putem osnivanja i poslovanja društva za izdavanje elektronskog novca.
"Uređivanjem poslova izdavanja i otkupa elektronskog novca zakonom se postavljaju sigurne osnove za korišćenje digitalnog oblika novca ne samo u svakodnevnom načinu života građana, već i za efikasnije i ekonomičnije poslovanje privrednih subjekata", istakli su ranije u Vladi.
Izvršni direktor u kompaniji Digital Asset Management Banjaluka Boris Majstorović kazao je za Bloomberg Adriju da ih zakon jako interesuje.
"Želja nam je da budemo među prvima koji će dobiti dozvolu Agencije za bankarstvo Republike Srpske, što neće biti nimalo lako, jer institucija elektronskog novca je faktički mala online banka", ističe Majstorović.
Osnivači Digital Asset Managementa već imaju firmu koja se bavi elektronskim transakcijama - Digital Money Transfer i brend Lova, o kojem je Bloomberg Adrija već pisala u tekstu Kriptovalutama u BiH možete da kupite skoro sve.