Kriptovalute u Bosni i Hercegovini (BiH) oporezovane su na dva načina, u zavisnosti od toga da li ih posjeduje fizičko ili pravno lice.
Postoji porez na kapitalnu dobit koju plaćaju fizička lica i porez na dobit koji plaćaju pravna lica, objašnjava za Bloomberg Adriju Boris Majstorović, izvršni direktor u kompaniji Digital Assets Management Banjaluka, koja je osnivač prve kripto berze i kripto mjenjačnice u BiH - Balkan Crypto Exchange (BCX).
"Ako fizičko lice kupi kriptovalute, koje nakon izvjesnog vremena proda, na dobit koju je ostvarilo prodajom plaća porez na kapitalnu dobit u iznosu od 13 odsto. Kriptovalute se smatraju nematerijalnom imovinom pa se oporezuju na ovaj način, slično kao hartije od vrijednosti, softver...", objašnjava Majstorović.
Čitaj više

Bitcoin bi mogao pasti na 10 tisuća dolara, upozorava Bloombergov analitičar
McGlone upozorava na produbljivanje rasprodaja izazvanih stalnim trgovinskim ratovima.
11.04.2025

Kripto Adria regija: Od pionira do iskusnih igrača
Globalno tržište platformi za razmjenu kriptovaluta doživjelo je velik rast. Istražili smo kako posluju kriptomjenjačnice u Adria regiji, od kojih su neke od najstarijih u svijetu.
05.12.2024

Regulacija kriptovaluta u regiji i šta nas čeka s novim propisom EU
Zakonsko regulisanje oblasti kriptovaluta u zemljama regije je u povoju.
10.02.2023

Evidentirani prvi trgovci kriptovalutama u RS, kazne do 50.000 KM za neprijavljene
Kompanije koje se bave kriptovalutama imaju rok od 30 dana od osnivanja da se jave Komisiji.
02.02.2023

Severinin bivši zaručnik pokrenuo kripto biznis u BiH
Osnivač i vlasnik Bitnnn expressa je Slavko Šajinović.
12.04.2024
Takođe, ako fizičko lice drži kriptovalute duže od sedam godina i ne prodaje ih, to se smatra dugoročnom investicijom i u tom slučaju ne plaća nikakav porez.
S druge strane, ako kriptovalute kupuje pravno lice, ono na zaradu od kriptovaluta, plaća porez na dobit koji iznosi 10 odsto.
Podsjećamo, oblast kriptovaluta zakonski je uređena samo u jednom dijelu BiH, u Republici Srpskoj, dok u Federaciji BiH kriptovalute još nisu zakonski prepoznate.
Posljednji dan januara 2023. godine možemo smatrati istorijskim datumom za tržište kriptovaluta u BiH. To je dan kad je uspostavljena evidencija pružalaca usluga povezanih s kriptovalutama u Republici Srpskoj, ali taj dan predstavlja i početak praktične primjene Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti, koji reguliše oblast kriptovaluta ili, kako ih je zakonodavac nazvao, "virtuelnih valuta".
Trenutno postoji šest pružalaca usluga povezanih s kriptovalutama. U Registar KHOV prva je upisana kompanija Digital Asset Management Banjaluka, koja upravlja prvom kripto mjenjačnicom u BiH - Balkan Crypto Exchange (BCX), a nakon nje dozvolu za iste poslove dobila je i kompanija Tesla Trade iz Bijeljine, zatim Digital Crypto Exchange (DCX) iz Gradiške, te Crypto Trading Management Servis (CT-MS) iz Istočnog Sarajeva.
Peta kompanija koja je upisana u registar je Adria Technology iz Banjaluke i pokrenula je mjenjačnicu Adriatic Crypto Exchange (ACX). Šesti igrač je privredno društvo Bitnnn express iz Gradiške.