Sve veći priliv japanskog novca u inostranstvo za plaćanje usluga poput streaminga videa i muzike pretvara se u strukturni pritisak na jen, smatraju iz Barclays Plc.
Takozvani "digitalni deficit" Japana, koji proizilazi iz plaćanja inostranim tehnološkim kompanijama kao što su Netflix Inc. i Amazon.com Inc, postao je veliki u odnosu na trgovinu i putovanja u platnom bilansu zemlje i njegova kontinuirana ekspanzija će pritisnuti jen, napisali su stratezi Lhamsuren Sharavdemberel i Shinichiro Kadota u bilješci u četvrtak. Prošle godine je dostigao 4,8 biliona jena (34,7 milijardi dolara), što je skoro 90 posto deficita u japanskim uslugama, rekli su oni.
"Čini se da ovaj digitalni deficit odražava strukturnu promjenu u ponašanju potrošača i preduzeća, što sugeriše da će i dalje opstati", napisao je tim Barclaysa. "To implicira povećanje pritiska za prodaju jena."
Jen je ove godine pao za više od pet posto u odnosu na dolar usred spekulacija da će Banka Japana (BOJ) rano promijeniti svoju super-labavu monetarnu politiku. Japanska valuta je prošle godine pala na najniži nivo u tri decenije zbog značajnog trgovinskog deficita i sve većeg jaza u kamatnim stopama u odnosu na SAD.
Dok se očekuje da će deficit u bilansu usluga izvršiti pritisak na jen, stratezi Barclaysa očekuju da će se povećanje dolaznog turizma u Japan naći kao protivteža tom trendu ove godine. Zajedno s kombinacijom nižih cijena robe i njihovim očekivanjima da će BOJ promijeniti politiku sugeriše da bi dolar-jen mogao pasti na 123 u prvom kvartalu 2024, rekli su oni. U petak se trgovalo oko 138,30.
"Digitalni deficit je strukturni faktor prodaje jena, ali poboljšanje bilansa u turizmu će 2023. godine vjerovatno imati veći uticaj", rekli su oni.