Jedno od zanimljivijih financijskih pitanja zasigurno je koliko je novca dovoljno za ugodan život u mirovini.
Prema Bloombergovoj anketi među 553 investitora diljem svijeta, to je negdje između tri milijuna i pet milijuna dolara. Otprilike trećina odlučila se za tri milijuna, a druga trećina za negdje oko pet milijuna.
Mnogi sudionici ankete optimistični su i vjeruju da će svoju mirovinsku ušteđevinu na kraju ove godine dovesti na višu razinu no što je bila na kraju 2022.
Prošle godine inflacija i rastući troškovi zaduživanja nisu išli u prilog dionicama, ali ni obveznicama, pa je prosječan američki mirovinski račun stanjen za nekih 20 posto.
Ove godine profesionalni ulagači, ali i mali investitori, vjeruju da će dionice i obveznice ponovno krenuti uobičajenim razdvojenim putevima, pri čemu obveznice služe kao svojevrsna zaštita od gubitaka na rizičnijoj imovini.
Sudionici ankete nisu bili sigurni hoće li imati dovoljno ušteđevine za zadržavanje stila života i nakon umirovljenja. Manje od polovice je reklo da su izgledi za to stopostotni.
"To nije čudno. Iako se čini da se inflacija hladi, ona povećava količinu novca potrebnu u mirovini", rekla je Christine Benz, direktorica u američkoj tvrtki Morningstar, koja se bavi osobnim financijama i planiranjem umirovljenja.
Nesigurnost također odražava trenutačne ekonomske izglede koji uključuju smanjenje profitabilnosti tvrtki i moguću recesiju.
Bob Shea, glavni investicijski strateg u tvrtki Dynasty Financial Partners, očekuje da će ove godine neamerička imovina započeti iznadprosječno dobrom izvedbom, pri čemu sudionici ankete vjeruju da bi se u Aziji mogli ostvariti najbolji povrati na dolarska ulaganja.
Većina investitora nije prilagođavala svoje mirovinske planove usprkos neizvjesnim gospodarskim izgledima i nedavnim gubicima na mirovinskim računima. Oko 56 posto ispitanih reklo je da se drži svojih mirovinskih planova, a osam posto kaže da se nikad neće umiroviti.