Indeks S&P 500 narastao je za 20 posto, a Nasdaq 100 za 46 posto. Dionica jedne od predvodnica umjetne inteligencije, tvrtke Nvidia, rasla je 220 posto. Može li 2024. godina biti išta bolja za investitore od ove?
Prema anketi Bloomberga, može.
Ova je godina bila vrlo dobra za ulagače u dionice. Kako obećanja koje nudi umjetna inteligencija zahvaćaju maštu, pojedine dionice rasle su strelovito, pa tako Microsoftove 56 posto, Amazonove 75 posto, a Metine 170 posto.
No unatoč nekim neizvjesnostima, sudionici Bloombergove ankete predviđaju da će iduća godina biti još bolja. Čak 63 posto od 595 sudionika očekuje da će njihove investicije polučiti snažniji učinak no ove godine.
Taj se optimizam temelji na pretpostavci da će Fed smanjiti kamatnu stopu i potaknuti rast na tržištima dionica i obveznica.
U anketi su sudjelovali i pojedinačni investitori i portfeljni menadžeri, a mnogi umjetnu inteligenciju vide kao dugoročan izvor profita nadmašujući dobitke na dionicama tvrtki koje proizvode lijekove za gubitak težine, kao što su Novo Nordisk i Eli Lilly & Co., ili onih koje rade na kibernetičkoj sigurnosti.
Mnogi ističu da su im gubici povezani s inflacijom i rastućim troškovima zaduživanja dali dobru lekciju, pa se pozicioniraju kako bi bili uspješniji u budućnosti.
"Moja strategija rezultira s manje pogrešaka", kazao je jedan. "Bolje istražujemo", tvrdi drugi.
Anketirani ulagači ipak priznaju da je uporna inflacija glavna prijetnja očekivanom scenariju jer bi to spriječilo da Fed smanji kamatnu stopu.
Na osobnoj se razini viši troškovi života vide kao glavna prijetnja za financijsko zdravlje kod 49 posto ispitanika. Premda na godišnjoj razini stopa inflacije pada, cijene hrane i električne energije su za 25 posto više u odnosu na siječanj 2020. godine, cijene rabljenih automobila za 35 posto, a najamnine za oko 20 posto.
Neki od anketiranih kao najveću brigu iznose neočekivane medicinske troškove.
Umjetna inteligencija najviše obećava kad je riječ o osobnim investicijama u idućih 10 godina jer ju je izabralo 67 posto ispitanika naspram tek 20 posto kod kibernetičke sigurnosti.
Premda lijekovi za gubitak težine dobivaju naslovnice, tek osam posto investitora misli da oni najviše obećavaju u smislu profita.
Dionica Novo Nordiska je ove godine rasla oko 50 posto.
Kad je riječ o velikim tehnološkim tvrtkama, 45 posto ispitanika investiranje u taj segment smatra prilikom za rast, 16 posto te dionice vidi kao utočište, a 39 posto misli da su već precijenjene.
Više od polovice investitora, njih 57 posto, namjerava promijeniti alokaciju svoje imovine, od čega 31 posto kani uložiti više novca u obvezničko tržište te 26 posto više u dionice.
Gotovina je također privlačna. Oko četvrtine ispitanika kaže da će većinu eventualnog rasta prihoda ili bonusa ostaviti u gotovini, 19 posto bi taj novac iskoristilo za plaćanje računa ili smanjenje duga. Tek pet posto bi taj novac potrošilo na automobil ili odmor. Gotovo 40 posto anketiranih očekuje da će uštedjeti više dogodine, a nešto manje od petine da će uštedjeti manje.
Mnogi investitori nadolazeće predsjedničke izbore u SAD-u vide kao nešto što neće imati utjecaja na njihove financije, odnosno čak 47 posto njih. Od ostalih, 27 posto kaže da bi pobjeda Donalda Trumpa pogoršala njihovo financijsko stanje, a 26 posto smatra da bi ponovni izbor Joea Bidena bio gore rješenje.
U prosjeku indeks S&P 500 jača oko 7,5 posto u izbornoj godini, što je manje od tipičnih 13,5 posto povrata u trećoj godini predsjedničkog mandata, navela je u nedavnom izvješću analitičarka Lori Calvasina iz investicijske banke RBC Capital Markets.
Uobičajen je obrazac slab početak godine, nestabilno tržište uoči izbora i rast nakon izbora. Za iduću godinu predviđa da će indeks S&P 500 rasti oko devet posto.