Dan samaca, Crni petak i Cyber ponedeljak, veliki svjetski šoping praznici, u petak otvaraju prazničnu sezonu, a iza sebe će ostaviti rupe u novčanicima kupaca. Do kraja godine ćemo, pored ovih praznika šaljivih imena, obilježiti i brojne slave i novogodišnje praznike, a maloprodajni sektor će, kao i svake godine, zabilježiti znatan profit.
Ipak, ostaje pitanje: ko će pobijediti - dvocifrena inflacija ili dvocifreni popusti?
Sezonu kupovine otvara Dan samaca, poznat i kao praznik duplih jedanaestica, pošto se obilježava 11. novembra. Inače, Dan samaca je kineski praznik koji su mladi pokrenuli devedesetih s idejom da proslave neku vrstu anti-dana zaljubljenih. Dan samaca 2009. prisvojila je Alibaba, najveća kineska kompanija za maloprodaju i e-trgovinu. Kompanija je to vidjela kao šansu da poveća prodaju između kineskog nacionalnog praznika Zlatne nedjelje i Božića, a praznik se nakon toga proširio širom svijeta.
Obrt novca od kupovine od ovog praznika raste iz godine u godinu, a zarada od cjelokupne prodaje na internetu u Kini 2013. dostigla je osam milijardi dolara i tako prestigla e-kupovinu u SAD-u na Cyber ponedjeljak i Crni petak - i to duplo.
Ipak, za razliku od Crnog petka, koji se naširoko čeka, čini se da Dan samaca u Srbiji nije zaživio. Malo je kompanija koje će danas srpskim kupcima ponuditi popuste.
Jedan od izuzetaka je kompanija JYSK, koja će četvrtu godinu zaredom ponuditi kupcima popuste na online kupovinu.
"Treba vremena da se prihvate nove aktivnosti, tako da se kontinuirano trudimo pojasniti kupcima u o čemu se zapravo radi. Sve više njih prepoznaje aktivnost, tako da kontinuirano bilježimo trend rasta prodaje", kažu iz ove kompanije za Bloomberg Adriju.
Ipak, kako navode, iako Dan samaca i Cyber ponedjeljak imaju svoje kupce, Crni petak je za njih najznačajnija aktivnost u godini.
Inače, naziv Crni petak - ili Black Friday - odnosi se na profit koji je ostvaren tog dana i koji omogućava prodavcima da godinu završe u plusu ili na engleskom "in the black" - pošto se profit označava crnom bojom u poslovnim knjigama, dok se crvenom bilježe gubici. Druge teorije o imenu odnose se na negativne posljedice koje haos i manija mogu da izazovu ovog dana.
Dok Kinezi slave Dan samaca, na zapadu je sve popularniji Cyber ponedjeljak. Kako se Crni petak tradicionalno odnosi na kupovinu u robnim kućama i tržnim centrima, online prodavci kreirali su njegov pandan sljedećeg ponedjeljka.
U 2018. na Crni petak potrošeno je 9,9 milijardi dolara, što je 19,7 odsto više nego prethodne godine. U narednoj 2019. godini potrošeno je čak 11,9 milijardi dolara, odnosno za 20,2 odsto više. U pandemijskoj 2020. godini, pak, na kupovinu na Crni petak potrošeno je 14,13 milijardi dolara, što je 19 odsto više nego 2019.
Prošle godine, kada su počeli problemi s energetskom krizom i rast inflacije, prekinut je trend velikog rasta prodaje za Crni petak - zabilježena je negativna statistika. Ostvaren je promet u iznosu od 14,04 milijarde dolara, što je za 0,63 odsto manje nego prethodne godine. To nam daje pravo da dovodimo u pitanje uspjeh ovogodišnjeg Crnog petka i sezone popusta.
Prema statistici na zvaničnom sajtu Crnog petka, najbolje ponude su uglavnom za tehnologiju i računarske proizvode, pa su među najatraktivnijim laptopi, desktop računari, telefoni, televizori, kamere, tableti, videoigrice i tehnička i igračka oprema, zatim odjeća, igračke itd.