Ethereum bi uskoro trebao prijeći s "proof of work" na "proof of stake" sustav rada. Promjeni bi se najviše mogli obradovati ekolozi, jer je najavljeno da bi mogla drastično smanjiti potrošnju električne energije, što je jedna od stvari koja se stalno prebacuje rudarima kriptovaluta.
Ethereum blockchain mreža odlučna je u namjeri da iz temelja promijeni funkcioniranje svog protokola. Odmah da pojasnimo, "proof of stake" je već prisutan u kripto-industriji i ne predstavlja ništa revolucionarno. Solana, terra i cardano neke su od poznatijih kriptovaluta koje su imale iskustva s ovim principom rada. Pa ipak, kao blockchain na kojem se nalazi druga najjača kriptovaluta na svijetu, Ethereumova mreža ima posebnu težinu.
Postojeća praksa - "proof of work" temelji se na sljedećem principu: da bi se izvršila transakcija kriptovalute, određeni korisnici blockchain mreže moraju potvrditi njezinu valjanost i kreirati zapis o njoj u obliku novog bloka koji je nadograđen na lanac - taj posao rade takozvani rudari. Njihov zadatak je, pojednostavljeno rečeno, provjeriti može li korisnik A stvarno korisniku B poslati X broj kovanica neke kriptovalute. Kada se utvrdi da može, potrebno je transakciju uklopiti u blockchain mrežu, odnosno dodati informaciju o tijeku novca kao novi blok, što rezultira prijenosom sredstava. Svi se rudari utrkuju tko će prvi stvoriti taj novi blok, jer pobjednik utrke kao nagradu dobiva kriptovalutu – u ovom slučaju ethereum (ili skraćeno ether). Blok se stvara traženjem odgovarajućeg koda, a dobitne kombinacije kodova dobivaju se nakon niza neuspjelih pokušaja, sve dok jedan od softvera ne pronađe jedinstveni kod potreban za taj jedinstveni blok koji potvrđuje nečiju transakciju. Nakon što pronađu rješenje, drugi rudari potvrđuju ispravnost koda, a pronalazač se nagrađuje kriptovalutom.
No, sustav je programiran tako da se rastom vrijednosti kriptovaluta i povećanjem broja korisnika blockchain mreža komplicira način dolaska do potrebne kombinacije potrebne za daljnju izgradnju bloka. To onda podrazumijeva korištenje sve moćnijih uređaja za rudarenje. Budući da je veliki broj rudara kontinuirano angažiran na pronalaženju navedenih kodova, proces troši velike količine električne energije.
Drugi, također značajan problem ogleda se u činjenici da tzv. rudarske farme postaju dominantne. Budući da su male šanse da pojedini rudar pronađe navedenu željenu kombinaciju, rudari se udružuju u takve farme kako bi povećali šanse da njihov tim pronađe kod, a zatim međusobno dijele nagradu. Takve formacije prijete narušavanjem načela decentralizacije, koje je ugrađeno u samu bit kriptovaluta, jer bi se teoretski blockchain mogao revidirati i preraditi kada bi jedna centralizirana organizacija ovog tipa kontrolirala većinu aktivnosti rudarenja.
Što onda mijenja načelo dokazivanja udjela? Prema najavama, umjesto rudara, u igru bi trebala biti uvedena nova skupina korisnika - validatori. Pravilo će biti da, ako žele sudjelovati u izgradnji blokova, validatori moraju staviti 32 Ethera (trenutno vrijedna više od 50.000 USD) kao vrstu kolaterala. Algoritam zatim jednom od njih dodjeljuje zadatak provjere valjanosti transakcije. Validator, kao i rudar u prethodnom scenariju, nagrađen je u kriptovaluti ako blok uspješno postane dio lanca. On predlaže novi blok i šalje blok certifikat u mrežu, koji potom treba odobriti posebna skupina korisnika – atestatora. Također, jedan od zadataka validatora je praćenje mogućih kršenja. Ali, ako validator ne ispuni zadatak, pokuša napraviti neku zlouporabu, blok bude odbijen ili se pokaže nevažećim, on automatski gubi uložena 32 ethera.
Budući sustav mogao bi prebaciti poluge moći na takozvane graditelje, još jednu novu skupinu koju je donio dokaz o udjelu. Njihov je posao pakirati transakcije u blokove i proslijediti ih navedenim validatorima. Trenutno ih je malo. Ako veliki pružatelj usluga kripto novčanika odluči poslati sve transakcije jednom programeru, potonji bi ih mogao cenzurirati ili nametnuti visoke cijene.
No manji broj ljudi uključenih u validaciju transakcija smanjio bi potrošnju električne energije - za 99,95 posto. Kao što je Danny Ryan, istraživač u Ethereum Foundation, rekao prošle godine, proof-of-work sustav troši 45.000 gigavat-sati godišnje. Prema njegovim riječima, prelaskom na proof-of-stake način rada provjera blockchaina moći će se obaviti prosječnim prijenosnim računalom za privatnu upotrebu. Njegove su tadašnje procjene bile da bi se potrošnja energije trebala smanjiti čak 10.000 puta.
Ethereumov proof-of-role sustav već se testira na zasebnom blockchainu pod nazivom Beacon Chain, a očekuje se da će se dva blockchaina spojiti ovog mjeseca u sklopu projekta "The Merge", koji će usvojiti novu proceduru za korisnike Ethereuma.