Prvi kvartal 2024. godine bio je obilježen euforijom poslije odobrenja američkih spot bitcoin ETF-ova (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi), što je dovelo do značajnog rasta interesovanja i ulaganja u bitcoin. Spot ETF-ovi investitorima omogućavaju direktan pristup bitcoinu putem berze, što je povećalo likvidnost i prihvatanje bitcoina kao investicionog proizvoda. Međutim, drugi kvartal pokazao se prilično nestabilnim za bitcoin i cjelokupno kripto-tržište. Ta volatilnost može biti rezultat kombinacije tržišnih korekcija, makroekonomskih faktora, regulatornih nesigurnosti i drugih vanjskih faktora koji su utjecali na povjerenje investitora.
Jedan od najznačajnijih događaja u drugom kvartalu 2024. godine bilo je četvrto prepolovljenje Bitcoina. Prepolovljenje (engl. halving) je proces koji se događa otprilike svake četiri godine, kada se nagrada za rudarenje novih blokova bitcoina smanji na pola. Taj događaj smatra se ključnim jer smanjuje stopu kojom se novi bitcoini uvode u cirkulaciju, potencijalno povećavajući njihovu vrijednost zbog smanjenja ponude.
Uprkos važnosti prepolovljenja, reakcija tržišta na taj događaj bila je prilično suzdržana. To znači da nije došlo do očekivanog velikog rasta cijene bitcoina neposredno nakon prepolovljenja. Ovo može biti posljedica toga što je tržište već unaprijed uključilo očekivanja od prepolovljenja u cijene, ali i zbog drugih tržišnih faktora koji su utjecali na stabilnost cijena.
Tržišna kapitalizacija
Nakon što je ukupna tržišna kapitalizacija kriptovaluta dosegla gotovo historijski najviši nivo u prvom kvartalu 2024. godine, u drugom kvartalu došlo je do značajnog pada. Ukupna tržišna kapitalizacija smanjila se za 14,4 posto, završivši juni na vrijednosti od 2,43 biliona dolara. Taj pad ukazuje na povlačenje dijela dobitaka ostvarenih u prvom kvartalu.
Cijena i obim trgovanja bitcoinom
Nakon što je bitcoin sredinom marta dosegnuo novu najvišu vrijednost od 73.098 dolara, njegova cijena se kretala unutar raspona od 58.000 do 72.000 dolara. Na kraju, bitcoin je završio kvartal padom od 11,9 posto, pri čemu četvrto prepolovljenje bitcoina nije imalo značajan utjecaj na nju.
Obim trgovanja bitcoinom također je opadao tokom drugog kvartala 2024. godine, s prosječnim dnevnim volumenom trgovanja od 26,6 milijardi dolara, što predstavlja pad od 21,6 posto u odnosu na prethodni kvartal. Taj pad u volumenu trgovanja ukazuje na smanjenje aktivnosti i interesovanja među trgovcima i investitorima.
Kvartal je završio uznemirenjem tržišnih učesnika nakon što su dobili obavještenje da je Mt. Gox, nekadašnja velika kripto-berza koja je propala 2014. godine, počela da premješta svoju zalihu od 140.000 bitcoina. To premještanje izazvalo je strah među investitorima zbog mogućnosti da će veliki broj bitcoina biti prodat na tržištu, što bi moglo dodatno da pritisne cijenu prema dole.
Dodatni pritisak na tržište došao je iz Njemačke, gdje je vlada počela da prodaje svoju zalihu zaplijenjenih bitcoina. Taj potez njemačke vlade dodatno je povećao ponudu na tržištu, što je moglo utjecati na pad cijene bitcoina. Te događaje investitori su doživjeli kao signale potencijalnog povećanja volatilnosti i nestabilnosti na tržištu, što je dodatno pogoršalo povjerenje i pojačalo fluktuacije cijena.
Najpopularniji kripto-narativi
Tokom drugog kvartala 2024. godine mim-koini su dominirali kripto-tržištem, zauzimajući četiri od prvih 15 najpopularnijih kripto-narativa. Mim-koini, poznati po svojoj često humorističnoj i špekulativnoj prirodi, privukli su veliku pažnju investitora i trgovaca. Njihova popularnost može se pripisati viralnom marketingu, zajednicama koje ih podržavaju i potencijalu za brze dobitke, uprkos visokim rizicima povezanim s takvim investicijama.
U isto vrijeme, četiri od ukupno 49 blokčejn eko-sistema su uspjeli da se plasiraju među 15 najpopularnijih kripto-narativa. To su solana, ethereum, base i TON. Među njima, solana i base istakli su se kao najpopularniji eko-sistemi, privlačeći 22,9 posto ukupne tržišne pažnje.
Volumen trgovanja na globalnim mjenjačnicama
U drugom kvartalu 2024. godine deset najvećih centralizovanih berzi (CEX) zabilježilo je ukupni volumen spot trgovanja od 3,4 biliona dolara. Taj rezultat predstavlja pad od 12,2 posto u odnosu na prethodni kvartal, što je u skladu s općim performansama kripto-tržišta. Uprkos padu volumena trgovanja, Binance je ostao najveća centralizovana berza, završivši juni 2024. s tržišnim udjelom od 45 posto. Ta dominacija pokazuje snažnu poziciju Binancea na tržištu, iako se suočava s izazovima poput regulatornih pritisaka i povećane konkurencije.
U međuvremenu, Bybit je zabilježio značajan rast i postao druga najveća spot berza u drugom kvartalu, pretekavši Upbit. Bybit je povećao svoj tržišni udio na 12,6 posto u junu, što je rezultat strategije usmjerene na povećanje korisničke baze i proširenje ponude proizvoda.
Od deset najvećih spot berzi, samo su četiri zabilježile rast obima trgovanja. Gate je prednjačio rastom od 51,1 posto, dosegnuvši 85,2 milijarde dolara. Bitget je također zabilježio rast od 15,4 posto, s volumenom od 24,7 milijardi dolara, dok je HTX (ranije poznat kao Huobi) porastao za 13,7 posto, dosegnuvši 25,5 milijardi dolara. Taj rast može se pripisati povećanju novih listiranja i lansiranju projekata na berzama, što je privuklo dodatne investitore i trgovce.