Era američkih spot bitcoin fondova kojima se trguje na berzi (engl. exchange-traded fund ETF) šansa je da se popravi situacija s propadanjem na kripto-tržištima uzrokovanim kolapsom berze FTX i njenog sestrinskog hedž-fonda Alameda Research, navode kreatori tržišta.
Implozija dva bivša ključna elementa sektora digitalne imovine krajem 2022, nakon pada cijena novčića i velikih prevara, ostavila je ono što poznavaoci nazivaju "jazom poslije Alamede" u trgovanju kriptom, a taj jaz je zapravo zakržljali obim trgovanja i smanjen kapacitet za nesmetano primanje porudžbina.
Vodeći igrači na tržištu Auros, Wintermute Trading Ltd. i GSR Markets Ltd. očekuju da će jaz početi da se zatvara, ali kažu da će proces potrajati. Oni tvrde da će fondovi poput onih iza kojih stoje BlackRock Inc. i Fidelity Investments, koji su počeli da se trguju 11. januara (što su, inače, prvi američki ETF-ovi koji direktno ulažu u bitcoin), privući više pažnje investitora i tokove virtuelnih kovanica.
"Očekujemo da ćemo vidjeti opšte povećanje likvidnosti širom svijeta", rekao je Le Shi, šef trgovanja u Aurosu, dodajući da bi proces mogao da potraje "nedjeljama ili mjesecima" i da će vjerovatno biti privremeno poremećen kratkoročnim promjenama u raspoloženju na tržištu.
Vodeće kompanije koriste sopstveni kapital i pozajmljena sredstva kako bi stvorili tržišta za kripto-novčiće, nastojeći da profitiraju od razlika u kupovnim i prodajnim cijenama.
Neto tokovi
Deset američkih spot bitcoin ETF-ova privukli su ukupan neto priliv od oko 1,6 milijardi dolara dosad, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Obim trgovanja u ETF-ovima pao je na 1,2 milijarde dolara 31. januara, sa 4,7 milijardi dolara prvog dana, delom zbog toga što se euforija oko tih fondova ohladila, saopštio je Bloomberg Intelligence.
Ovi finansijski proizvodi su već uticali na kripto-tržišta. Iščekivanje ETF-ova, plus opklade na labaviju monetarnu politiku, podigli su bitcoin za 88 odsto u prethodnih 12 mjeseci, na oko 43.000 dolara. Najvrijedniji digitalni novčić dostigao je 49.000 dolara u periodu kada su ETF-ovi počeli da se trguju - što je za oko 20.000 dolara ispod rekorda iz 2021 - ali kriptovaluta nije održala taj skok.
Obim spot trgovanja digitalnom imovinom dostigao je 19-mjesečni maksimum od skoro 1,4 biliona dolara u januaru, prema CCData, iako je to i dalje niže od prosječnog mjesečnog nivoa tokom pandemije 2021. godine.
"Očekujem da ćemo do kraja godine dostići nivoe obima iz 2021, posebno za bitcoin", rekao je suosnivač Wintermutea Evgeny Gaevoy. "Da dođemo do nivoa iz 2021, trebalo bi da prikupimo stotine miliona kapitala za trgovanje."
Dubina tržišta
Dubina tržišta - sposobnost kripto-tržišta da podnese relativno velike porudžbine bez nepotrebnog uticaja na cijene - poboljšala se, mada je ostala niža nego pre bankrota FTX-a i Alameda Researcha.
Dnevna prosječna količina ponuda i zahteva "u okviru dva odsto cijene bitcoina blago je porasla" tokom januara, dok je ostala ispod nivoa prije FTX-a, "što sugeriše da se kreatori tržišta nisu vratili u punoj snazi", napisali su istraživači analitičke platforme Kaiko u objavi na X-u. Veća količina ponuda i zahtjeva u okviru dva procenta znači bolju likvidnost, i obrnuto.
Kaiko je skovao termin "jaz posle Alamede" 2022. godine, kojim se odaje priznanje hedž-fondu u pogledu obezbjeđivanja likvidnosti u kriptu, te ističe zastrašujući efekat njegovog pucanja i naknadnih intervencija regulatora.
Izgledi su se sada poboljšali, jer će dugoročni tokovi u ETF-ove premašiti očekivanja, tvrdi Chuan Jin Fong, šef prodaje za Aziju, Evropu, Bliski istok i Afriku u GSR Marketsu.
"Doći će do prirodnog pooštravanja raspona ponude i potražnje uz rast ukupne likvidnosti, povećanje veličine naloga i poboljšanje dubine tržišta", rekao je Fong.