Prošlo je više od dvije nedjelje otkako su u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) odobreni prvi spot Bitcoin ETF-ovi (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi). Jedan od njih zabilježio je veliki odliv sredstava, likvidnost na tržištu Bitcoina nije skočila koliko su pojedini očekivali, a cijena najvrijednije kriptovalute je od tada pala za više od 12 odsto. Situacija na makronivou ostaje neizvjesna, pa investitori - osim što postaju oprezniji u pogledu budućnosti ovih fondova - pažljivo procjenjuju kakve će poteze i kada povući američki centralni bankari, na koje pritisak stavljaju podaci o ubrzanju inflacije u zemlji na kraju prošle godine i otporno tržište rada.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
37.995,78 EUR
+1.194,6 +3,25%
vrijednost na početku trgovanja
36.800,76
posljednja zaključna vrijednost
36.801,18
promjena od početka godine
-0,15970%
dnevni raspon
36.736,91 - 38.048,95
raspon u 52 nedjelje
18.485,25 - 44.746,05
Prema podacima Bloomberg Terminala, novčić je na dan odobrenja ETF-ova (10. januar) vrijedio oko 46.000 dolara, dok se u petak trguje za približno 40.000 dolara. Mnogi su ukazali na to da su vijesti o fondovima već dobrano uračunate u cijenu kriptovalute, koja je prošle godine ojačala za preko 150 odsto, a dominantni pokretač cijene u tom periodu bila je upravo euforija oko ovih fondova.
Stvar je kompleksnija od samog izduvavanja ushićenosti zbog američkih ETF-ova i na kretanja na tržištu umnogome su uticala dešavanja u Grayscale Bitcoin Trustu (GBTC), koji je deceniju prije nego što je postao ETF funkcionisao kao fond zatvorenog tipa.
Otkako je fondovima počelo da se trguje na berzi, GBTC kao fond koji ima ubjedljivo najviše sredstava pod upravljanjem, suočio se sa velikim odlivima. Između ostalih je i uprava bankrotirane kripto-berze FTX prodala većinu svojih udjela u Grayscaleovom fondu u prvim danima njegovog trgovanja. Neki ulagači su počeli da prelaze u isplativije projekte - GBTC je trenutno najskuplji spot Bitcoin ETF u SAD, sa naknadom od 1,5 odsto. Poređenja radi, iShares Bitcoin Trust (fond finansijskog teškaša BlackRocka) za to naplaćuje 0,25 odsto.
Podaci analitičke platforme DefiLlama pokazuju da Grayscaleov fond drži preko 80 odsto ukupnih sredstava pod upravljanjem američkih spot Bitcoin ETF-ova. Izraženo u novcu, to je više od 20 milijardi dolara, dok već pomenuti BlackRockov fond - koji je drugi na toj listi - upravlja imovinom vrijednom oko 1,82 milijarde dolara.
Mediji neprekidno pišu o GBTC-u kao jedinom koji bilježi dnevne odlive novca, dok njegovi konkurenti nastavljaju da privlače kapital. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, od 11. januara (kada je fondovima počelo da se trguje) iz GBTC-ja se izlilo oko 4,8 milijardi dolara, pri čemu je dnevni tempo odliva dostigao vrhunac od 641 miliona dolara 22. januara, ali se spustio na 394 miliona 25. januara.
S druge strane, spušta se i količina novca koja pristiže u konkurentske fondove, što je znak da interesovanje investitora u ovakve finansijske proizvode u načelu slabi. U SAD se trenutno trguje 10 ETF-ova koji direktno ulažu u Bitcoin, od ukupno 11 koliko su tamošnji regulatori odobrili.
Ipak, ta se trka praktično svela na dva konja, izvjestio je Bloomberg ranije ove nedjelje, pozivajući se na podatke koji ukazuju na to da su se kao vodeći po nivou priliva novca pokazali BlackRockov i fond Fidelityja (Wise Origin Bitcoin Fund), sa oko 1,9, odnosno 1,6 milijardi dolara. Ovo je u zbiru bilo oko 70 odsto ukupnih priliva koje su svi odobreni fondovi ostvarili dotad. Kako stručnjaci poručuju, takav razvoj situacije ne bi trebalo preterano da čudi, budući da je riječ o dobro poznatim imenima u svijetu investicija na svjetskom nivou.
I pored novih načina za izloženost Bitcoinu (koji su, uzgred budi rečeno, najavljivani kao alternativna opcija za institucionalne investitore koji zbog propisa ne mogu da direktno ulažu u kriptovalutu, ali i kao sigurnija varijanta za pojedinačne ulagače koji se ne osjećaju komforno da sami kupuju, skladište i upravljaju digitalnim novčićem), posmatrači kripto-tržišta i dalje ističu nedostatak likvidnosti u tom sektoru.
Likvidnost na jednom tako mladom tržištu kao što je kripto naročito je važna jer velike transakcije mogu imati ogroman uticaj na cijenu novčića. Drugim riječima, ako tržište ostane u stanju male likvidnosti, vjerovatno će nastaviti da se suočava sa značajnom volatilnošću.