Predstavnici dvadeset najvećih ekonomskih sila u svijetu (G20) ubrzavaju implementaciju ideje za prekogranično reguliranje i sistematiziranje trgovanjem kriptoimovinom.
Trećina svjetske populacije ubraja se u države članice G20, a ovaj nadolazeći okvir izravno će se odnositi na Argentinu, Australiju, Brazil, Kanadu, Kinu, Francusku, Njemačku, Indiju, Indoneziju, Italiju, Japan, Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnoafričku Republiku, Tursku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države te Europsku Uniju.
U nedavno završenom dvodnevnom samitu u New Delhiju, gdje su se sastali predstavnici svjetskih velesila, istaknut je Okvir za izvještavanje o kriptoimovini (engl. Crypto-Asset Reporting Framework – CARF) koji bi trebao olakšati razmjenu informacija između zemalja, počevši od 2027. godine. U suglasnoj izjavi koju su potpisali čelnici G20 država pozvali su na brzu implementaciju CARF, te izmjenu i dopunu CRS-a (zajedničkog standarda za izvješćivanje). Zatražili su od Globalnog foruma transparentnost i razmjenu informacija u porezne svrhe, zbog određivanja vremenskog okvira za početak razmjene između međunarodnih jurisdikcija.
CARF je prvi put predstavljen od strane Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u listopadu prošle godine, a osmišljen je kako bi poreznim vlastima dao veću vidljivost kripto transakcija, kao i pojedinaca koji stoje iza njih.
Tekuća godina već je obilježena uvođenjem mnogih regulatornih normi. Kripto transakcije već podliježu novim standardima otkrivanja podataka u mnogim zemljama. U svibnju je EU odobrila ažurirana pravila za pridržavanje CARF-u, postavljajući temelje za automatsku razmjenu informacija između europskih vlada u porezne svrhe. Prema novim pravilima, prijenos digitalne imovine trebao bi biti popraćen imenom korisnika, adresom distribuirane glavne knjige korisnika, kao i brojem uređaja na kojem se čuvaju kriptovalute.