Od samog početka trgovanja kriptovalutama i korišćenja blokčejn tehnologije, uz digitalno zlato bitcoin (BTC) razvio se litecoin (LTC) kao digitalno srebro. Bazira se na originalnom izvornom kodu bitcoina i osmišljen je kao peer-to-peer sistem plaćanja. Iako je bez sumnje bitcoin ispunio prvotnu svrhu skladištenja i očuvanja vrijednosti, litecoin se pokazao funkcionalnijim za kupovine i svakodnevne transakcije.
Kriptovaluta koja je nastala u samom početku blokčejna, sada već davne 2011. godine, smatra se prvim uspješnim altkoinom. Litecoin je programiran tako da ima konačnu količinu svojih izvornih tokena u iznosu od 84 miliona. Po uzoru na bitcoin, litecoin smanjuje nagrade koje rudari dobijaju, što se stručno naziva prepolovljenje (engl. halving). Halving bloka na litecoinu događa se na svake četiri godine. Prilikom stvaranja svakog bloka na blokčejnu litecoina, rudari dobijaju nagradu za stvaranje svakog novog bloka. Halvingom se ta nagrada prepolovi, odnosno umanji na polovinu prvobitne vrijednosti, dakle 50 odsto originala, to jest, karikirano, za svakih deset prethodnih litecoina rudari od tog trenutka dobijaju samo pet litecoina.
Istorijski gledano, dosad su bila tri prepolovljenja litecoina. Prvi se dogodio 25. avgusta 2015. godine na bloku 840.000. Zatim se 5. avgusta 2019. godine dogodio drugi litecoin halving na 1.680.000. bloku i prošlog mjeseca, 2. avgusta, na bloku 2.520.000.
Prednost korišćenja litecoina u odnosu na druge kriptovalute je niska naknada za transakcije, u iznosu od 0,000128 litecoina, što je protivrednost od jednog američkog centa.
Litecoin, kao i većina drugih kriptovaluta, precizno prati cikluse rastućeg i padajućeg tržišta, a sada vlada ono padajuće pri cijeni od 64 dolara. U prethodnom rastućem tržištu, cijena digitalnog srebra dosegla je rekordan iznos od 412,96 dolara.
Iako su mnogi investitori s velikim interesom očekivali litecoin halving 6. avgusta zbog potencijalnog rasta cijene kriptovalute, gdje se nagrada za rudarenje prepolovila s 12,5 na trenutnih 6,25 litecoina, to se ipak nije dogodilo. Od tada je cijena litecoina pala za 22 odsto, sa tadašnjih 82,45 na trenutnih 64 dolara.
Iako se očekivao rast cijene, dogodilo se suprotno – cijena je pala, odnosno izgubila na vrijednosti, tj. došlo je do pojeftinjenja zbog negativnog trenda i uticaja litecoin kitova. Kriptokitovi, koji su držali između deset i 10 miliona litecoin tokena, rasprodali su se, pokazali su podaci Santimenta.
Osim toga, aktivnosti s fjučersima litecoina koji se sastoje u kupovini ili prodaji kriptovalute po određenoj cijeni za isporuku u budućnosti, takođe ukazuju na silazni trend. Prema Coinglassu, LTC Futures Open Interest pao je na najniži nivo od neslavnog kolapsa FTX-a koji je opustošio kriptotržišta nakon novembra 2022. godine. Kao što je prikazano u nastavku, od 1. septembra Litecoin Open Interest iznosi 238 miliona dolara, što je pad od 56 odsto sa 543 miliona dolara zabilježenih prije otprilike mjesec dana.
Iz Litecoina su istakli da, budući da postoji konačni broj litecoinovih tokena koji su deflatorno sredstvo, trenutno cirkuliše 73,5 miliona litecoina. Predviđena ukupna količina je 84 miliona, tako da je preostalo još svega desetak miliona tih tokena.