Postoji kutak kripta koji se otrgao od tendencije dugotrajnog pada koju bilježi digitalna imovina i približio se rekordnoj vrijednosti.
Riječ je o sektoru takozvanog likvidnog zalaganja (engl. liquid staking), koji nudi lakši pristup nagradama onim korisnicima koji zalažu svoje kripto-novčiće kako bi pomogli u funkcionisanju blokčejn mreže. Podaci analitičke platforme DefiLlama pokazuju da je vrijednost imovine zaključane u likvidnim zalozima skočila za 292 odsto na 20 miliona dolara sa najniže vrijednosti u junu 2022, kada je kripto bio u krizi.
To je pomoglo da likvidno zalaganje postane najveći segment decentralizovanih finansija (DeFi), koje omogućavaju ljudima da trguju i pozajmljuju sredstva bez posredovanja, već putem automatizovanog softvera baziranog na blokčejnu. Ranije je pozajmljivanje bila glavna primjena tehnologije DeFija.
Protokoli za likvidno zalaganje, kao što su Lido i Rocket Pool, dostigli su svoj vrhunac u aprilu prošle godine, sa imovinom vrijednom nešto više od 21 milion dolara, prije nego što su skliznuli nakon kolapsa stejblkoina terraUSD i pogoršanja situacije na kripto-tržištu. Cijene vodećih novčića i interesovanja za veliki dio usluga u domenu DeFija ostaju daleko ispod rekorda postavljenih 2021. i 2022. godine, što je u oštrom kontrastu sa oporavkom likvidnog zalaganja.
Zalaganju je porasla popularnost nakon što ga je prihvatio Ethereum, komercijalno najvažniji blokčejn, kao dio nadogradnje mreže prošle godine. Ljudi koji zaključavaju svoje ethere da bi pomogli u održavanju Ethereuma trenutno zarađuju na prinosima od oko četiri odsto godišnje, koji im se isplaćuju u ovim digitalnim novčićima. Suparnički blokčejnovi, kao što su Solana i Cardano, takođe nude nagrade za zalaganje.
Broj validatora - učesnika koji zalažu novčiće i pomažu u odobravanju transakcija na Ethereumu - porastao je za skoro 40 odsto nakon velikog unaprjeđenja mreže u aprilu, prema riječima Stevea Berrymana, direktora u kompaniji koja se bavi uslugama zalaganja Attestant.
Direktno učešće u zalaganju podrazumijeva složen softver i hardver. U slučaju Ethereuma, takođe zahtijeva zaključavanje najmanje 32 ethera - što trenutno vrijedi oko 52.000 dolara - na određeni vremenski period. Protokoli za likvidno zalaganje preuzimaju na sebe tehnički teret, zadržavaju manje investicije, a korisnicima daju određenu modifikovanu verziju založenih novčića koje mogu da rasporede dalje, na drugim mjestima.
Rizici, propisi
Kunal Goel, analitičar Messarija, opisao je usluge kao "ekvivalente državnih obveznica na blokčejnu". Rekao je da "iako nisu potpuno bez rizika, one nose manji rizik i još nisu imale nikakve hakove ili eksploatacije".
Oporavak u protokolima za likvidno zalaganje dolazi usred regulatornog udara na kripto u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući tu i finansijske proizvode za zalaganje na centralizovanim berzama, što je navelo kompanije poput Krakena i Bitstampa da obustave svoje proizvode tamo.
Drugi politički režimi su takođe zauzeli oštar stav o zalozima. Propisi Hongkonga za platforme za digitalnu imovinu tumače se kao zabrana takvih proizvoda, dok ih je Singapur zabranio za maloprodajne investitore.
"Regulatorni udar na proizvode za zalaganje koje nude centralizovane berze definitivno je pomogao likvidnom zalaganju", rekao je Richard Galvin, suosnivač DACM-a.
Lido se sada rangira kao najveći DeFi servis, zasnovan na 14 milijardi dolara imovine zaključane na platformi, prema podacima platforme DefiLlama. Lidov izvorni kripto-novčić je ojačao za 60 odsto ove godine, premašivši povećanje od 27 procenata indeksa koji prati 100 najvećih kripto-novčića.