Ulaskom u srpanj prekoračili smo prvu polovicu godine koja će zasigurno stati ubilježena u povijesnim knjigama, barem što se tiče ulagača u dionice i kriptovalute, kao dinamična i nespecifična. Iako službeno i dalje prevladava duboki pesimizam i usporavanje tržišta, mnoge kriptovalute značajno su porasle od prvog dana ove godine.
Tržišna kapitalizacija
Stavka od koje polazimo je tržišna kapitalizacija tržišta kriptoimovine. S prvim danom 2023. godine ukupna tržišna kapitalizacija svih kriptovaluta je zajedno iznosila 831 milijardu dolara. Stanje na današnji dan ukazuje konkretni porast i povećanje te vrijednosti. Današnja tržišna kapitalizacija kriptoimovine iznosi 1,235 bilijuna dolara, što je porast od 48,61 posto u prvoj polovici ove godine.
Indeks straha i pohlepe
Indeks straha i pohlepe svakodnevno bilježi kakav sentiment prevladava na tržištu. Na prvi dan ove godine indeks straha i pohlepe iznosio je 26, što bi značilo kako je prevladavao osjećaj straha, dok je u ovom trenutku 54, što predstavlja neutralni sentiment. Ipak, prošlog tjedna indeks je bio i na 65, što je ukazivalo na pohlepu.
Indeks straha i pohlepe jasno pokazuje trend kretanja prema gore od početka godine, vrlo se brzo uzdignuo iznad 50. To je još jedan pokazatelj oporavka te promjene sentimenta iz straha prema neutralnom, pa čak i pohlepnom u pojedinim trenutcima.
Bitcoin
Prvog dana godine Bitcoin (BTC) kao vodeća, ali i najveća kriptovaluta bio je na cijeni od 16.605 dolara, što je, kako se ispostavilo, bilo cjenovno dno za vrijeme ove kriptozime. Ipak, ni najveći optimisti nisu očekivali ovakav porast Bitcoina. Konkretno, Bitcoin je od početka godine do trenutka pisanja ove objave porastao za 80,14 posto, odnosno za 13.306 dolara, na trenutnih 29.911 dolara.
Osim tog vrlo pozitivnog trenda kretanja, Bitcoin je nakon dugo vremena pojačao dominaciju nad svojim prvim pratiteljem Ethereumom (ETH), gdje je u ovoj godini ostvario znatno veći rast te se izdvojio i zadržao neprikosnoven status kralja kriptovaluta.
Osim dominacije u svojem dvorištu, Bitcoin je ostvario ponajveći rast među svim vrstama investicijske imovine u prva dva kvartala ove godine. Neki od razloga ovako dobrog kretanja Bitcoina mogu ležati u rastućoj inflaciji diljem svijeta, nesigurnosti i volatilnosti među stabilnim valutama (engl. stablecoin), zatim nestabilnosti bankarskog financijskih sustava, donošenju odluke da Ripple (XRP) nije vrijednosni papir, ali i sve veće adopcije kriptovaluta kao platnog sredstva.
Ethereum
Druga najveća kriptovaluta te vodeći blockchain otvorenog koda s funkcionalnošću pametnih ugovora otvorio je 2023. godinu s cijenom od 1.999 dolara. Od tog trenutka vrijednost mu je skočila za 676,16 dolara, odnosno za 56,35 posto. Time je dosegnuo trenutnu cijenu od 1.876 dolara.
Isto tako, primjećuje se da je u pojedinim trenucima tijekom travnja Ethereum nadmašio cijenu od 2.000 dolara, čime je u trenucima bio u plusu za nepunih 75 posto u odnosu na početak godine. Porast cijene Ethereuma možemo pripisati sličnim razlozima i kao kod Bitcoina, dodavši još i sve veću popularnost, ali i primjenu decentraliziranih financija i aplikacija (DeFi, dApps).
Stabilne valute
Nepisano je pravilo da se za vrijeme pesimizma i negativnog okruženja novčana imovina i druge mnogobrojne kriptovalute pretvaraju u stabilne valute radi realizacije ostvarenih profita ili zaštite od daljnjeg pada vrijednosti.
Grafikon prikazuje kako su s početkom svibnja prošle godine smanjivana ukupnih sredstva pretvorena u stabilne valute (prikazano crvenom linijom). S nekadašnjih više od 200 milijardi dolara, danas je u stabilnim valutama 126 milijardi, a trend opadanja se nastavlja. Ono što je drugačije od prethodnih godina jest izražena dominacija Tether (USDT) stabilne valute s više od 66 posto.
Nedvojbeni oporavak
Može se donijeti zaključak kako se tržište kriptovaluta nedvojbeno oporavlja. Svjedočili smo porastu tržišne kapitalizacije za gotovo 50 posto, vodeće kriptovalute su iz negativnog trenda prešle u pozitivan i počele bilježiti "zelene" brojke.
Ipak, postavlja se pitanje je li početak godine bio dno kriptoindustrije u ovom razdoblju pesimizma, pa je zato došlo do opravka ili je to stvarno trend koji donosi polagan, ali siguran povratak na tržište rasta.
Bilo kako bilo, pozitivne vijest naočigled pozitivno utječu na stanje kriptovaluta. Pritom imamo na umu nedavno donesenu presudu kako Ripple (XRP) nije vrijednosni papir, zatim približavanje Litecoin halvinga idućeg mjeseca kao i Bitcoin halvinga iduće godine. Također, ovome treba dodati i nedavno ostavljanje Bitcoin koda na službenim stranicama Tesle, što bi moglo značiti prihvaćanje Bitcoina kao platnog sredstva, a to bi nedvojbeno moglo pogurati cijene kriptovaluta nagore.