Gledano prema bilo kom parametru, likvidnost bitcoina ostaje niska, uprkos upadljivom rastu kriptovalute ove godine.
Investitori plaćaju više na trgovine zbog takozvanog klizanja (engl. slippage - razlika između očekivane cijene transakcije i cijene po kojoj je ona izvršena), što je znak pogoršanja likvidnosti, naveo je Conor Ryder iz Kaikoa. Što su poteškoće u trgovanju veće, investitori su više izloženi potencijalnim promenljivim cijenama.
Ovo se može desiti zbog promjene u rasponu ponude i potražnje između trenutka kada je trgovina započeta i kada je skroz ispunjena ili kada nema dovoljne dubine knjige naručenih transakcija (sposobnosti tržišta neke kriptovalute da izdrži velike narudžbine bez značajnog pomjeranja cijena).
Čak i kada je oporavak bitcoina ove godine novčiću donio sjajan učinak u prvom tromjesečju, sve veće mjere američke regulative i kolaps nekoliko banaka koje su operisale s kriptom umanjili su entuzijazam investitora.
"To se više odnosi na oklijevanje institucija da ponude likvidnost u sektoru", rekao je Ryder, istraživački analitičar u firmi sa sjedištem u Parizu. "Mnoge kripto-kompanije ne žele da zaglave usred bitke između američkih regulatora i berzi."
Iako su se cijene oporavile početkom 2023. godine, obim trgovanja i likvidnost na kripto-tržištu su presušili tokom protekle godine usled ukupnog pada cijena, pa je bitcoin pao za oko 39 odsto - na približno 28.000 dolara - dok su neki drugi novčići oslabili još više. Investitori su se u tom periodu povukli jer ih je niz skandala uplašio. Analitičari su sada posebno usmjereni na to kako se manji pojedinačni ulagači mogu ponašati jer su bili sastavni dio sistema, pomažući da se cijene povećaju tokom ranog perioda pandemije.
"Turisti su definitivno otišli", rekao je Mark Connors, šef istraživanja u firmi za upravljanje digitalnom imovinom 3iQ. "Ako ste u ovome, morate shvatiti da je volatilnost prisutna, da ne znate kuda ide iz dana u dan, ali razumijete putanju, usvajanje i drugo."
Obim spot trgovine na nekim od najpopularnijih kripto-berzi takođe pomaže da se ispriča ova priča. Binance - najveća platforma za kripto-trgovanje - krajem marta je imao normalizovani 24-časovni obim trgovanja od više od šest milijardi dolara, uz mjesečne posjete od oko 65 miliona. Poređenja radi, Coinbase - druga po veličini takva platforma - imao je obim trgovanja od oko 1,3 milijarde dolara, sa otprilike 33 miliona mjesečnih posjeta, prema podacima CoinGeckoa i brojevima koje je prikupila kompanija.
Promjenljivo tržište
Obim trgovine bitcoinima je pao, što neizbežno dovodi do nestabilnijeg tržišta, rekla je Fiona Cincotta, viša analitičarka finansijskih tržišta u City Indexu. "Oštar pad obima znači da velike porudžbine drastičnije mijenjaju cijene BTC-ja. Zato držite se, moglo bi doći do još divljih zamaha."
Ona je dodala: "Pad obima ukazuje na slabljenje apetita za bitcoinom koji je odnedavno na višim cjenovnim nivoima uslijed ublažavanja zabrinutosti u vezi sa bankarskim sektorom, ali i zbog toga što je regulacija kripta u centru pažnje."
Poslednjih dana pojavile su se vijesti o tome da je američka Komisija za trgovinu robnim fjučersima tužila Binance i njegovog osnivača Changpenga Zhaoa, zbog navodnih kršenja propisa o derivatima. Binance je saopštio da nije saglasan sa karakterizacijom mnogih pitanja navedenih u dokumentu regulatora.
"Ostaje da se vidi kako će slučaj uticati na poslovanje Binancea", rekao je Strahinja Savić, šef odeljenja za podatke i analitiku u FRNT Financialu. "U ovom kontekstu, naplate nisu uticale na status kvo likvidnosti u kripto-prostoru."
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
25.870,28 EUR
+550,1 +2,17%
vrijednost na početku trgovanja
25.320,43
posljednja zaključna vrijednost
25.320,18
promjena od početka godine
66,4041%
dnevni raspon
25.040,00 - 25.944,50
raspon u 52 nedjelje
15.149,84 - 43.029,27
Bitcoin je porastao za čak 2,56 odsto u utorak i trgovao se za oko 28.279 dolara u 12.30 sati. Manji novčići kao što su ether, solana i avalanche trgovali su se mješovito.
(Tekst dopunjen podacima sa tržišta u poslednjem paragrafu.)