Najutjecajnije države na svijetu trebaju strogo regulirati kriptovalute i kriptoimovinu, a neke se zalažu i za njihovu zabranu, rekao je Shaktikanta Das, guverner Središnje banke Indije (RBI), u subotu zaključujući dvodnevni sastanak ministara financija i guvernera središnjih banaka članica skupine G20.
Uoči samita država G20, Das je kazao kako neke članice G20 traže da se razmotri potpuna zabrana kriptovaluta. Očekuje se da će međunarodne rasprave o regulaciji kriptoimovine biti okončane do jeseni ove godine, sve za vrijeme predsjedanja Indije samitom G20.
Podsjetimo, Indija, jedna od vodećih svjetskih sila prema gospodarskom rastu i broju stanovnika, 1. prosinca prošle godine preuzela je predsjedanje samitom država G20.
Na nedavno održanoj konferenciji za medije indijska ministrica financija Nirmala Sitharaman kazala je kako sve valute koje su izvan nadležnosti i kontrole središnje banke nisu valute i ne mogu biti sredstvo plaćanja. Takav stav Indije o kriptovalutama odavno je poznat.
Indijska vlada već je na kapitalnu dobit primijenila poreznu stopu od 30 posto kao način oporezivanja kriptodobitaka. Međutim, guverner ističe opasnost kriptovaluta kao okidača buduće financijske krize.
Kako bi odvratila kriptoentuzijaste od drugih kriptovaluta, indijska središnja banka pokrenula je vlastitu digitalnu valutu – Central Bank Digital Currency (CBDC). Uz Indiju, CBDC sustav razvijaju i Australija, Brazil, Južna Koreja, Rusija, Europska unija te Sjedinjene Američke Države.
Prema riječima guvernera, postoje mnoga rješenja za reguliranje kriptoimovine koja se smatra rizikom za financijsku stabilnost. Uz smanjenje rizika, nerijetko se spominje i mogućnost zabrane trgovanja i plaćanja kriptovalutama.
Ove bi godine mnoge države mogle regulirati kriptoimovinu.