Posljednjih dana u Sarajevu i Banjaluci osvanuli su bankomati za Bitcoin i druge kriptovalute, jedni od prvih takve vrste u Bosni i Hercegovini (BiH), a čiji je operater kompanija Shitcoins club.
Bankomat u Banjaluci nalazi se u blizini centra grada, tačnije kod Gimnazije. Na informativnoj tabli stoji da je operater bankomata Shitcoins club, ali i da je zastupnik firma Virtual planet iz Banjaluke, koju je osnovao Poljak u jednom od smart officea u Banjaluci, koji pružaju usluge registracije i nude sjedište za firme na svojoj adresi.
Bitcoin bankomat u Sarajevu takođe je u centru grada, u Kranjčevićevoj ulici, a operater je ista firma.
U Shitcoins clubu su, na upit Bloomberg Adrije, potvrdili da upravljaju sa dva bankomata u BiH koja, kako navode, rade 24/7. Za bankomat u Banjaluci vidljivo je da još nema dostupna sredstva, dok se za bankomat u Sarajevu navodi da trenutno ima 5.140 KM dostupnog novca.
Priznaju da u Banjaluci još uvijek rješavaju "neke manje probleme", ali da bi sve trebalo da bude završeno iduće sedmice.
"Na osnovu našeg istraživanja vjerujemo da Bosna ima veliki potencijal kada je riječ o kriptovalutama. Voljeli bismo da imamo više Bitcoin bankomata u BiH", navode.
Ističu da u Hrvatskoj već imaju osam bankomata i da je interesovanje za njih evidentno jer im broj transakcija raste, te da vjeruju da će slično biti i u BiH.
"Ulazimo u BiH sa snažnim i jasno definisanim planom i redovno ćemo ukidati naknadu na kripto bankomatima, odnosno ona se neće naplaćivati za kupovinu ili prodaju kriptovaluta. Time, na početku, želimo da ohrabrimo nove korisnike", ističu u Shitcoins clubu.
Pohvalili su se da imaju 180 bankomata u Španiji, Belgiji, Italiji, Poljskoj, Hrvatskoj, Peruu, Rumuniji… te da su jedini operater na svijetu koji redovno snižava naknadu ispod tri odsto.
"Ponekad čak nudimo i do +3 odsto dodatne vrijednosti u odnosu na razmjene. Na društvenim mrežama objavljujemo popuste. To je neobično, jer se prosječna naknada na Bitcoin bankomatima u svijetu, prema istraživanju coinatmradara, kreće između 8 i 15 odsto. Samo 6,8 odsto Bitcoin bankomata u svijetu nudi tako niske naknade", tvrde oni i dodaju da transakcije obavljaju izuzetno brzo jer ne zahtijevaju registraciju računa, potvrdu broja telefona, fotografije, te nema povezivanja bankovnog računa ni skeniranja lične karte.
Zakonito ili ne?
Bloomberg Adria je već pisala da oblast kriptovaluta nije zakonski definisana na cijeloj teritoriji BiH, te da je nedavno počela regulacija, ali samo u Republici Srpskoj.
Za sada Shitcoins club ne može po zakonu da obavlja poslove u vezi s virtuelnim valutama u Republici Srpskoj, s obzirom na to da nije upisan u evidenciju Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske.
Više: Evidentirani prvi trgovci kriptovalutama u RS, kazne do 50.000 KM za neprijavljene
Povodom konkretnog slučaja bakomata u Banjaluci, iz Komisije su za Bloomberg Adriju rekli da oni ne izdaju odobrenja za obavljanje djelatnosti pružaocima usluga povezanih s virtuelnim valutama i da nisu nadležni za nadzor nad zakonitošću obavljanja usluga razmjene virtuelnih ili pružanja depozitarnih usluga novčanika.
"U skladu sa Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti, Komisija je nadležna da vrši isključivo nadzor usklađenosti poslovanja sa Zakonom i drugim propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranje terorističkih aktivnosti te da preduzima potrebne mjere u vezi s tim propisima", istakli su u KHOV.
Prema navedenom Zakonu, pružalac usluga povezanih s virtuelnim valutama dužan je da u roku od 30 dana od dana osnivanja dostavi Komisiji obavještenje o pružanju tih usluga i da zatraži upis u evidenciju.
Oni koji su ranije osnovani imali su rok do kraja januara da se jave Komisiji i do tada su pristigla četiri zahtjeva, od kojih je jedan odobren, potvrdio je danas predsjednik KHOV Ognjen Mihajlović gostujući u programu Bloomberg Adria TV. Nije poznato da li je među četiri zahtjeva i onaj Shitcoins cluba i da li će biti upisan u evidenciju u narednom periodu.