Evropska unija (EU) će razviti oznaku energetske efikasnosti za kriptovalute poput bitcoina u pokušaju da obuzda rastuću potrošnju električne energije u toj industriji.
Evropska komisija će raditi sa međunarodnim partnerima na iznalaženju mere za ocjenjivanje koja će podstaći ekološki prihvatljivije kripto-sisteme, kao što je takozvani dokaz o ulogu - "proof of stake" (za koji se nedavno opredijelio i Ethereum), prema nacrtu prijedloga u koji je Bloomberg News imao uvid. EU će takođe pozvati zemlje da ove zime ciljaju na potrošnju energije kripto-rudara, dok pokušava da preživi sezonu sa daleko manje ruskog gasa.
"Kao što je njihova upotreba značajno porasla, potrošnja energije kriptovaluta je veća", navodi izvršni organ EU u nacrtu akcionog plana. "U pogledu korišćenja kriptovaluta i drugih vidova upotrebe blokčejn tehnologija u okviru oblasti energetskih tržišta i trgovine, mora se voditi računa da se koriste samo energetski najefikasnije verzije tehnologije."
Dok EU čini samo oko 10 odsto kripto-rudarenja sa dokazom o radu ("proof of work") – što je energetski intenzivan sistem koji bitcoin koristi za izdavanje novih digitalnih novčića – svaka akcija koju preduzima blok i dalje može imati negativne efekte na globalnom nivou. Ranije je razmatrao zabranu praktikovanja dokaza o radu prije nego što je odlučio da bi od pružaoca kripto-imovine trebalo zahtijevati da otkriju potrošnju energije i uticaj na životnu sredinu imovine koju odluče da listiraju.
Poređenja radi, rudarenje bazirano na dokazu o udjelu može da koristi 99,9 odsto manje energije nego ono temeljeno na dokazu o radu. Ideja je da bi sistem oznaka energetske efikasnosti mogao da podstakne druge kriptovalute da naprave promjenu.
Blok će takođe sačiniti izveštaj u kojem se ocjenjuje uticaj industrije na klimu do 2025. godine, istovremeno pozivajući zemlje članice da stave tačku na poreske olakšice za kripto-rudare, navodi se u dokumentu. U slučaju nestašice električne energije, zemlje takođe moraju biti spremne da zaustave rudarske aktivnosti, preporučiće EU.