Unatoč obilju tržišnih i analitičkih prognoza, povijesni podaci jasno pokazuju da dugoročni ulagači od takvih informacija rijetko imaju stvarnu korist. Štoviše, prognoze iz medija često potiču emocionalne reakcije koje smanjuju ukupne prinose i povećavaju volatilnost portfelja.
Ipak, analitičari iz godine u godinu, neki i više puta godišnje, pokušavaju predvidjeti smjer tržišta na temelju makroekonomskih pokazatelja, monetarne politike središnjih banaka ili geopolitičkih potresa. No takve su prognoze najčešće netočne i u konačnici štetne. Ne čudi stoga što ih se često naknadno ispravlja.
Ako pažljivo pratimo izjave analitičara i stratega, stječe se dojam da stalno mijenjaju mišljenje. Primjerice, prije nekoliko mjeseci, kad je Donald Trump najavio "dan oslobođenja" za Amerikance i carine za gotovo cijeli svijet, stratezi su preporučivali preusmjeravanje s američkog tržišta na europsko. Danas tvrde suprotno, da će američki prinosi ipak nadmašiti europske.
Dokazano: prognoze nisu točne!
Razlike između prognoziranog i stvarnog prinosa indeksa S&P 500 redovito su znatne, što potvrđuje ograničenu korisnost predviđanja koja objavljuju stratezi, analitičari i tržišni komentatori.
Dugoročni ulagači koji na temelju takvih procjena pokušavaju pogoditi idealan trenutak za ulazak ili izlazak s tržišta, u pravilu postižu slabije rezultate od onih koji disciplinirano ostaju vjerni svojoj investicijskoj strategiji.
Iako je primamljivo donositi odluke na temelju izjava poznatih analitičara ili senzacionalističkih naslova na financijskim portalima, podaci pokazuju da su disciplina, dugoročna perspektiva i dosljednost u provođenju strategije ključni za uspjeh.
Emocionalne reakcije i kratkoročni šum koji takve procjene stvaraju mogu lako poništiti potencijalne prinose, osobito kad ulagači u panici prodaju ulaganja tijekom kratkotrajnih korekcija, u nastojanju da "preduhitre" tržište.
Recept za uspjeh
Umjesto da reagiraju na kratkoročne prognoze, često nabijene emocijama i senzacionalizmom, promišljeni ulagači trebali bi se usredotočiti na ono što zaista mogu kontrolirati: odgovarajuću diverzifikaciju portfelja, optimizaciju troškova, promišljenu raspodjelu imovine te jasno definiran vremenski horizont.
Statistički gledano, upravo su ti čimbenici ključni za dugoročni uspjeh.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...