Cijena bitcoina u četvrtak je premašila prethodni rekord, skočivši do 111.862 dolara, nakon čega je uslijedio blagi pad, što su ujedno bile i najzvučnije burzovne vijesti proteklog tjedna.
"U suštini, taj novi rekord dogodio se prilično tiho. U javnosti nije bilo posebne euforije oko kriptovaluta, iako bitcoin i dalje raste nevjerojatnom brzinom. To je već sedmi tjedan za redom da cijena raste, što je prilično impresivno", komentirao je zbivanja Domen Kregar, analitičar Ilirike.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
108.758,45 USD
-2.333,8 -2,10%
vrijednost na početku trgovanja
111.092,25
posljednja zaključna vrijednost
111.092,25
promjena od početka godine
17,0211%
dnevni raspon
108.507,11 - 111.794,70
raspon u 52 nedjelje
52.598,86 - 111.980,31
"Glavni pokretač rasta su najavljene duboke strukturne reforme Trumpove administracije koje utječu na međunarodne kapitalske tijekove", smatra Marko Pavlović, upravitelj portfelja na platformi Iconomi. "Razlog je jednostavan: bitcoin je jedino sredstvo koje je potpuno neelastično u odnosu na rast potražnje", napisao je Klemen Končan Verstovšek, potpredsjednik Udruge bitcoina Slovenije.
Čitaj više

Bitcoin polako grabi do novih rekorda – može li se trend nastaviti?
Pogled iza kulisa: zašto bitcoin ruši rekorde?
23.05.2025

Investiranje sa višim prinosima - rizici i prilike
Ulaganje s višim prinosima želja je svakog investitora. Među investitorima u regiji su sve popularnija ulaganja u alternativne investicione fondove, crowdfunding ulaganje u nekretnine i investiranje u kriptovalute.
17.05.2025

Jeste li zaboravili veliki pad burze iz 2010? Može li se ponoviti?
Prinosi na američke 30-godišnje obveznice već desetljećima služe kao svojevrsni barometar povjerenja u američku ekonomiju i fiskalnu disciplinu
22.05.2025

Zlato bilježi najveći nedjeljni rast zbog fiskalnih briga SAD-a
Cijena zlata je od početka godine porasla za više od četvrtine i sada je oko 200 dolara ispod istorijskog maksimuma postignutog prošlog mjeseca.
23.05.2025
Dok bitcoin obara rekorde, trgovci opcijama na bitcoin zamišljaju puno više cijene. "Tržišne pozicije zagrijavaju se u očekivanju novih rekorda jer kada bitcoin uđe u nepoznato cjenovno područje, nije moguće predvidjeti koliko visoko može ići", rekao je Greg Magadini, direktor za izvedenice u kompaniji Amberdata.
Na burzi kriptoopcija Deribit, opcije s dospijećem 27. lipnja bilježe najveći broj otvorenih pozicija upravo za call opcije na bitcoin. Najveći interes postoji za opcije s ciljanom cijenom od 110 tisuća dolara, a odmah nakon njih slijede opcije daleko izvan novca (engl. out of the money) s ciljanom cijenom od 300 tisuća dolara.
Globalne burze u padu, osim u Europi
Pogledajmo burzovna kretanja prošlog tjedna. Kineski indeks CSI 300 ostao je nepromijenjen, dok je hongkonški Hang Seng porastao za 1,92 posto. Japanski Nikkei izgubio je 1,10 posto, a južnokorejski Kospi 0,83 posto.
Njemački DAX porastao je za 1,68 posto, francuski CAC 40 ostao je stabilan, dok je britanski FTSE 100, potaknut dogovorom UK-a i EU-a, narastao za otprilike jedan posto. Paneuropski Eurostoxx 600 i Eurostoxx 50 zabilježili su rast od 0,66 i 0,42 posto.
Američki indeks S&P 500 pao je prošli tjedan za 1,47 posto, tehnološki Nasdaq Composite za 1,18 posto, a industrijski Dow Jones za 1,17 posto.
Bloomberg
Prinosi na obveznice s dužim dospijećem rasli do psihološke granice
Prinosi na državne obveznice s dužim dospijećem prošlog su tjedna narasli do psihološke granice od pet posto, nakon što je agencija Moody’s snizila kreditni rejting SAD-a i time pojačala zabrinutost oko državnog duga. Moody’s je oduzeo SAD-u najviši rejting Aaa i snizio ga na Aa1. Agencija je za porast proračunskog deficita okrivila niz predsjednika i kongresa, navodeći da nema znakova da će deficit uskoro biti smanjen.
Michael Schumacher i Angelo Manolatos, stratezi iz Wells Farga, kazali su klijentima da očekuju dodatni rast prinosa na 10- i 30-godišnje obveznice za pet do 10 baznih bodova.
Wilson: 'Kupujte američke dionice'
Glavni investicijski direktor Morgan Stanleya Michael Wilson smatra da bi ulagači trebali kupovati američke dionice nakon pada koji je uslijedio zbog sniženja kreditnog rejtinga, jer trgovinsko primirje s Kinom smanjuje rizik od recesije.
Iako vidi rizik od daljnjeg pada dionica, vjeruje da je trenutak za kupnju dobar jer su prinosi na 10-godišnje obveznice prešli razinu od 4,5 posto.
Bloomberg je, pak, objavio analizu u kojoj se postavlja pitanje: je li tehnološki sektor od najsigurnije investicije postao najveći znak pitanja? Prošlih deset godina, nekoliko velikih tehnoloških tvrtki poguralo je američko tržište do rekordnih visina, no ta se dinamika sada mijenja.
Ulagači s Wall Streeta okreću se tržištima u razvoju
Ulagači s Wall Streeta ponovno se okreću tržištima u razvoju, nakon godina propuštenih prilika. Morgan Stanley, AQR, Bank of America i Franklin Templeton sada očekuju povoljnije prinose iz tih regija.
Michael Hartnett iz Bank of Americe naziva ih "sljedećim bikovskim tržištem". AQR predviđa da će u narednih pet do 10 godina godišnji prinosi iznositi gotovo šest posto u lokalnim valutama, više od četiri posto koliko se očekuje od američkih dionica u dolarima.
Bloomberg
OPEC razmatra povećanje proizvodnje
Nakon što je CNN objavio da se Izrael sprema napasti iranske nuklearne objekte, cijena nafte početkom tjedna skočila je, no zatim se tržište smirilo zbog najave petog kruga pregovora između SAD-a i Irana.
Cijena barela nafte Brent pala je ispod 64 dolara, a nafta WTI bila je oko 61 dolara. Sljedeći tjedan OPEC+ održava sastanak na kojem će razmotriti povećanje proizvodnje za 411 tisuća barela dnevno, što je trostruko više od prvotnog plana i označilo bi treći uzastopni mjesec povećane ponude.
JQI planira udvostručiti ulaganja u SAD
Katarska investicijska agencija (arap. Jihāz Qaṭar lil-istithmār – JQI) planira udvostručiti ulaganja u SAD, posebno u umjetnu inteligenciju i podatkovne centre, izjavio je direktor Mohamed El Sovaidi za Bloomberg tijekom Katarskog gospodarskog foruma. JQI je katarski državni investicijski fond osnovan 2005. radi diverzifikacije gospodarstva.
El Sovaidi ističe da će ulaganja pomoći ostvarenju Trumpova cilja povećanja radnih mjesta u proizvodnji i dodaje da američko tržište ostaje prioritet zbog svoje globalne ekonomske dominacije.
Zlato raste usljed fiskalne nesigurnosti SAD-a
Zlato bilježi najveći tjedni rast u više od mjesec dana. Zabrinutost zbog američkog proračunskog deficita nakon sniženja rejtinga potaknula je potražnju za plemenitim metalima. Cijena zlata približila se 3.330 dolara po unci, što je rast od gotovo četiri posto tjedno.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.352,7 USD
+58,185 +1,77%
vrijednost na početku trgovanja
3.294,57
posljednja zaključna vrijednost
3.294,515
promjena od početka godine
26,757096589827%
dnevni raspon
3.287,21 - 3.355,42
raspon u 52 nedjelje
2.286,86 - 3.500,10
"Zlato će se kratkoročno kretati unutar određenog raspona", rekao je Justin Lin iz Global X ETF-a. "No geopolitičke tenzije i fiskalna nesigurnost SAD-a nastavljaju podupirati cijenu."
Kineski milijarder 'najveći bakreni bik Kine'
Kineski milijarder Bian Ximing uzeo je poziciju od 90 tisuća tona terminskih ugovora na bakar na burzi u Šangaju. Bloomberg ga je prozvao "najvećim bakrenim bikom Kine", a njegova brokerska kuća Zhongcai Futures uložila je gotovo milijardu dolara.
"To je iznimna pozicija vrijedna praćenja", izjavila je Li Yiyao iz Cofco Futuresa za Bloomberg.
Ljubljanska burza
Što slijedi ovaj tjedan?
Ponedjeljak, 26. svibnja
- Počinje dvodnevni samit ASEAN-a u Maleziji.
- Zatvorene burze u SAD-u i UK-u zbog praznika.
- Govor predsjednice ECB-a Christine Lagarde.
- Britanski kraljevski par posjećuje Kanadu.
Utorak, 27. svibnja
- Kina objavljuje podatke o industrijskoj dobiti.
- Njemačka: registracije automobila.
- Francuska: inflacija.
- EK: ekonomska klima i potrošačko povjerenje.
- SAD: indeks povjerenja potrošača.
- Poslovni izvještaj Xiaomija.
- Počinje Konferencija bitcoina 2025. u Las Vegasu (govorit će i James David Vance).
Srijeda, 28. svibnja
- Poslovni izvještaj Nvidije.
- Francuska: BDP.
- Njemačka: nezaposlenost.
Četvrtak, 29. svibnja
- SAD: zahtjevi za nezaposlene.
Petak, 30. svibnja
- Samit Shangri-La u Singapuru – sudjeluje Emmanuel Macron.
- Japan: nezaposlenost, industrijska proizvodnja.
- Njemačka: maloprodaja, inflacija.
- SAD: vanjskotrgovinska bilanca.