Opklade trgovaca na Wall Streetu da će trgovinski sporazum Amerike i Kine donijeti kraj totalnog carinskog rata dovele su do rasta indeksa S&P500 za više od tri posto. Dolar je zabilježio najveći rast još od novembra, kada je Trump pobijedio na američkim izborima.
Veća spremnost za rizikovanje i nada da možda ipak neće doći do recesije doveli su do promjene cijena akcija kakva nije viđena od 2. aprila, kada je američki predsjednik Donald Trump proglasio "dan oslobođenja". Nagli rast akcija većeg broja tehnoloških kompanija vratio je Nasdaq 100 u rastući trend, i to samo oko mjesec dana nakon što je ozbiljno pao. Prinosi trezorskih obveznica su porasli, jer se više ne očekuje tako velika inflacija. Također se očekuje da Fed neće smanjivati kamatne stope više od dva puta za cijelu 2025. godinu.
April na berzama obilježile su kratka prodaja dolara, duga pozicija na volatilnosti akcija i očekivanja da će Fed višestruko smanjiti kamatne stope. Nakon dva dana pregovora na visokom nivou u Švicarskoj, trgovinski pregovarači najvećih svjetskih ekonomija najavili su u ponedjeljak masovno smanjenje carina. U pažljivo koordinisanoj zajedničkoj izjavi, Amerika je smanjila carine na kineske proizvode sa 145 na 30 posto tokom perioda od 90 dana, dok je Peking smanjio poreze na većinu robe na 10 posto.
"Niko nije očekivao toliko smanjenje kineskih carinskih stopa, ovo je veliko iznenađenje", kaže Jeff Buchbinder iz LPL Financial. S&P500 je volatilniji nego što je u prosjeku bio u posljednjih 200 dana. Nasdaq 100 je porastao za četiri posto. Dow Jones Industrial Average je dodao više od 1.000 poena. Indikator megakapitalizacije je skočio za 5,7 posto. Trump je rekao da je razgovarao s Timom Cookom iz kompanije Apple Inc, baš kada se navodi da proizvođač iPhonea razmatra povećanje cijena. Proizvođači lijekova su se vratili na opklade da su spriječili najgori mogući scenarij dok Trump cilja na smanjenje cijena.
Dvogodišnji prinos porastao je za 12 baznih poena na vrh od četiri posto. Bloombergov dolarski spot-indeks porastao je za jedan posto.
Bloomberg
"Veći pad carina između SAD-a i Kine nego što se očekivalo, iako privremen, i uspostavljanje okvira za nastavak diskusije, upravo je ono što se berza nadala da vidi", rekla je Carol Schleif iz BMO Private Wealth. Novi zaokret ka rizikovanju pokazuje da investitori nisu očekivali da će tako brzo doći do pozitivnog ishoda, kaže Ulrike Hoffmann-Burchardi iz UBS Global Wealth Managementa. Ona očekuje da će se američke carine na uvoz iz Kine stabilizovati između 30 i 40 posto. "Investitori će sada biti usredsređeni na znake da se privremeno rješenje može pretvoriti u trajni sporazum", rekla je ona.
Matt Maley iz Miller Tabaka ocjenuje da je dogovor Amerike i Kine dobra vijest za berze, ali kaže da je pitanje hoće li promjena biti dovoljna da dovede do značajnog rasta. "Zamislite ovo kao ukidanje embarga", kaže Callie Cox iz Ritholtz Wealth Managementa. "Carine su i dalje visoke, Amerikanci će vjerovatno osjetiti posljedice viših cijena, a kompanije vjerovatno neće donositi drugačije strateške odluke nakon ovog sporazuma. Ali trgovina između Amerike i Kine mogla bi se više otvoriti, što znači više isporuke i manje praznih polica (zasad)".
Bloomberg
"Amerika i Kina još uvijek treba da pregovaraju kako bi došle do pravog sporazuma", ističe Jamie Cox iz Harris Financial Groupa. "Međutim, ovo uslovno primirje u carinskom ratu daje američkim kompanijama više vremena da se prilagode i planiraju nepredviđene situacije ako trgovinski pregovori ponovo krenu po zlu. Također, uz malo sreće, poreski paket bi mogao preći ciljnu liniju i investitori više neće morati da brinu o tome da će trgovina ometati poreske mjere", dodaje.
Investitori koji su slijedili Trumpove savjete na društvenim mrežama u proteklom mjesecu uživali su u rastu S&P500 koji je jedan od najvećih od kada je počeo njegov drugi predsjednički mandat. Nakon pada zbog Trumpove objave o carinama na "dan oslobođenja", referentna vrijednost je skočila nakon što je 9. aprila rekao da je "odlično vrijeme za kupovinu", i to samo nekoliko sati prije nego što je privremeno obustavio najveće američke carine u posljednjih sto godina. To je ponovio 8. maja, rekavši novinarima da ekonomski izgledi opravdavaju ulaganje u akcije.
Raspoloženje prema američkoj berzi se poboljšava, ali je prerano da investitori kažu da je sve u redu, prema stratezima kuće Morgan Stenley. Tim koji predvodi Michael Wilson ustanovio je četiri faktora potrebna za održavanje trajnijeg rasta, ali je vidio napredak samo u dva: "Optimizam oko trgovinskog sporazuma s Kinom i stabilizacija revizije zarada", saopštili su u ponedjeljak. "Druge dvije stavke na našoj kontrolnoj listi se još uvijek nisu obistinile - popustljiviji odnos Feda i prinos od 10 godina ispod četiri posto bez recesije."
"Još uvijek se vodi debata o tome koliko su carine već poremetile lance snabdijevanja i potencijalno usporile rast", kaže Chris Larkin iz Morgan Stanleyja. "Iako iznosi koji doprinose narativu o stagflaciji svakako mogu poremetiti optimistično raspoloženje, ekonomija i dalje izgleda na čvrstom tlu, kao što je Jerome Powell primijetio prošle sedmice."
Svopovi koji prate predstojeće sastanke centralnih banaka pokazali su samo 56 baznih poena ublažavanja do decembra, u odnosu na blizu 75 baznih poena prošle sedmice. Trgovci i dalje vide prvo smanjenje od četvrtine poena u septembru.
Bloomberg
Guvernerka Federalnih rezervi Adriana Kugler je izjavila da će carinska politika Trumpove administracije vjerovatno povećati inflaciju i opteretiti ekonomski rast, čak i uz nedavno najavljeno smanjenje poreza Kini.
"Trgovinske politike se razvijaju i vjerovatno će se nastaviti mijenjati, čak i jutros", rekla je Kugler u ponedjeljak u obraćanju pripremljenom za događaj u Dablinu. "Ipak, čini se da će vjerovatno generisati značajne ekonomske efekte čak i ako carine ostanu blizu trenutno najavljenih nivoa", dodala je.
Predsjednik Federalnih rezervi Chicaga Austan Goolsbee rekao je u ponedjeljak u intervjuu za New York Times da trenutno i dalje postoji povećan rizik od povećanja cijena i usporavanja privrednog rasta. Privremenost carinskog sporazuma između SAD-a i Kine i opšte okruženje viših carina i dalje će opteretiti ekonomiju, dodao je.