Uprkos globalnim trgovinskim tenzijama i uiecaju carinske politike Donalda Trumpa, tržišta zemalja Adria regije pokazuju iznenađujuću otpornost, bar u pojedinim segmentima. Vodeći predstavnici regionalnih berzi komentarisali su za Bloomberg Adriju specifičnosti lokalnih tržišta, nove investicije i razvojne planove za 2025. godinu.
Beogradska berza: Povratak korporativnih obveznica i buđenje tržišta
Nakon 13 godina zatišja, Elixir grupa je uspješno emitovala korporativne obveznice na Beogradskoj berzi. "Interesovanje investitora je bilo izuzetno, cijela emisija je rasprodata", rekao je Lazo Ostojić, direktor Beogradske berze.
Predviđeno je daljnje aktiviranje tržišta novim emisijama: "U bliskoj budućnosti očekujemo još 20 kompanija koje će ponuditi svoje obveznice. Devet je u završnoj fazi pripreme", dodaje Ostojić, ističući da među njima nema državnih, već kompanija iz različitih sektora. On također ističe da ne očekuje da će obveznice, kao instrumenti s unaprijed definisanim prinosima, pokretati tržište akcija, ali da akcije i instrumenti poput fondova kojima se trguje na berzi (ETF) imaju veći potencijal.
Inače, beogradski indeks Belex bio je jedan od rijetkih koji je prošle sedmice zabilježio rast, usred turbulencija na berzama, dok su ostali referentni indeksi završili u minusu. Zbog niske likvidnosti i ograničenog broja investitora, uticaj globalnih političkih šokova ostaje ograničen.
Ostojić smatra da Trumpova politika ima veći uticaj na realnu ekonomiju Srbije nego na direktna kretanja cijena na berzi. Nove inicijalne javne ponude na Beogradskoj berzi nije bilo od 2018. "Nadamo se da će se to uskoro promijeniti, jer u posljednje vrijeme primjećujemo značajno interesovanje kompanija za izlazak na tržište kapitala, što vide kao dio svoje strategije daljnjeg rasta i razvoja".
Zagrebačka berza: Povratak sezone IPO
Nakon tri godine stagnacije, Zagrebačka berza (ZSE) vidi novu priliku za reaktivaciju kroz inicijalnu javnu ponudu dionica (IPO). Pored već kotiranog preduzeća ING-GRAD, raspisane su još dvije javne ponude – prehrambeno preduzeće Žito i klesarsko preduzeće Kufner Grupa.
"Činjenica da bismo poslije tri godine suše mogli imati čak tri IPO u jednoj godini bila bi snažan signal drugim investitorima", rekla je Ivana Gažić, predsjednica odbora ZSE. Iako indeks CROBEX fluktuira, a likvidnost ostaje niska, prognoze ukazuju na povratak povjerenja među kompanijama i investitorima.
Ljubljanska berza: Ulaganja za maratonce
Indeks SBITOP na Ljubljanskoj berzi je početkom godine prešao simboličan prag od dvije hiljade poena, prvi put poslije 17 godina. Marko Bombač, generalni direktor Berze, rast pripisuje dobrim poslovnim rezultatima kompanija i jačanju povjerenja investitora.
"Ulaganje nije sprint, već maraton", naglašava Bombač i dodaje da je čak 10 posto padova u posljednja dva mjeseca brzo nadoknađeno. S obzirom na američke carine i fluktuacije dolara, evropski investitori, prema njegovom mišljenju, imaju više prostora za prilagođavanje.
Sarajevska berza: Fokus na razvoju i likvidnosti
Tržište kapitala u Bosni i Hercegovini nastavlja tražiti stabilnost. "Tržišta su rezultat procesa privatizacije i konsolidacije vlasništva, što je smanjilo broj besplatnih akcija i posljedično uticalo na promet na sekundarnom tržištu", rekao je Tahir Taslaman, direktor Sarajevske berze. Prioritet u 2025. godini bit će razvoj domaćeg tržišta i privlačenje novih investitora kroz obrazovanje i regulatorne reforme.
Zaključak: Balkan se budi, ali ostaje oprezan
Uprkos globalnim potresima izazvanim trgovinskom politikom SAD-a, berze Zapadnog Balkana pokazuju znake života: Beograd s obveznicama, Zagreb s IPO, Ljubljana s obnovljenim povjerenjem i Sarajevo s ambicioznim planovima.
Političke odluke na globalnom nivou ostaju značajan izvor volatilnosti, ali regionalna tržišta, iako još uvijek ograničena likvidnošću i brojem učesnika, pokazuju potencijal za transformaciju i rast u godinama koje dolaze. U trci koja više liči na maraton nego na sprint, Balkan možda upravo sada ulazi u drugu polovinu.