Tjedan započinjemo posljednjim burzovnim pregledom u 2024. godini. Prošlog su tjedna mnoge svjetske burze bile zatvorene zbog božićnih blagdana, dok je na nekima trgovanje bilo smanjeno. Na početku tjedna pisali smo o zanemarenoj burzovnoj zvijezdi - dionicama Siemens Energyja, koje su ove godine donijele veće prinose od dionica jedne od najpoznatijih svjetskih kompanija, Nvidije.
Teško je zamisliti da bi dionice Siemens Energyja, koje su prije samo godinu dana morale zatražiti državnu pomoć, završile među europskim burzovnim zvijezdama u 2024. godini, kako navodi Bloomberg. Njihova je vrijednost ove godine porasla za više od 320 posto i trenutno iznosi 51 euro po dionici.
Još prošlog listopada, pesimizam među investitorima bio je na vrhuncu kada je cijena dionica pala na samo sedam eura. No, uslijedio je veliki preokret - u samo nešto više od godinu dana, vrijednost dionica narasla je čak sedam puta. Prinos od 326 posto ove godine nadmašuje rast dionica u indeksu Stoxx Europe 600, pa čak i najveće zvijezde američkog S&P 500 indeksa. Primjerice, Nvidia je ove godine ostvarila prinos od 182 posto, odnosno 200 posto kad se preračuna u eure.
Godina pogodna za ulagače spremne na rizik
Ova godina bila je gotovo idealna za ulagače koji su spremni preuzeti veće rizike, osobito za one koji ulažu u dionice. Iza nas je turbulentna godina na burzama, obilježena snažnim dvoznamenkastim rastom burzovnih indeksa u SAD-u.
U posljednjem tjednu godine pozornost investitora bila je usmjerena na Istok. Azijsko-pacifički indeks MSCI bilježi rast peti dan zaredom, što je najdulji takav niz od srpnja. Na burzi u Tokiju cijene dionica porasle su nakon što je jen oslabio prema dolaru na petomjesečni minimum, dok je guverner japanske središnje banke u srijedu ostavio otvorena pitanja o daljnjem smjeru monetarne politike.
Najnoviji ekonomski podaci iz Japana ukazuju na to da će središnja banka uskoro morati razmotriti daljnje zaoštravanje monetarne politike, piše Bloomberg. U ostatku Azije, cijene dionica u Hong Kongu i na kineskom kopnu bile su promjenjive, dok su dionice u Južnoj Koreji pale zbog nastavka političkih nemira u zemlji.
Prošlog su tjedna svi veći svjetski burzovni indeksi završili u zelenom, osim paneuropskog indeksa STOXX 600 i njemačkog DAX-a. Najbolji rezultat ostvario je američki tehnološki indeks NASDAQ, koji je u tjedan dana porastao za 3,3 posto.
Kako su se ponašale burze u Adria regiji
Makedonski burzovni indeks MBI10 završava 2024. godinu s rastom od impresivnih 65 posto, što je drugi put od 2007. godine da je dosegnuo povijesno najvišu razinu. Prešao je simboličnu granicu od 10.000 bodova. Makedonska burza ove je godine među najprofitabilnijim burzama u svijetu, prestigavši čak i najvažnije burze poput njujorške, frankfurtske i londonske, kao i sve ostale burze u regiji.
Izvršni direktor makedonske burze Ivan Shteriev razloge vidi u "poboljšanim makroekonomskim uvjetima, smirenoj inflaciji, smanjenim kamatnim stopama, pozitivnim burzovnim kretanjima na svjetskoj razini koja utječu i na raspoloženje lokalnih investitora, dobrim rezultatima domaćih poduzeća koja kotiraju na burzi te atraktivnim dividendama, osobito u bankarskom sektoru", nabraja razloge i dodaje da je MBI10 konačno prešao psihološku granicu od 10.000 bodova.
Također, prinos dionica uključenih u slovenski indeks SBITOP premašio je prosječnu vrijednost američkog tržišta i 2024. godinu završio s više od 30-postotnim prinosom. U Hrvatskoj je indeks CRO10 porastao za solidnih 29 posto, ponajviše zahvaljujući zelenoj tranziciji, pri čemu su tvrtke Končar i Končar Distributivni i specijalni transformatori dosegnule rekordne vrijednosti.
Prošlog tjedna nije bilo značajnih promjena na burzama u Adria regiji, osim beogradskog indeksa BELEX15, koji je zabilježio rast od 0,9 posto i sarajevskog SASE10, koji je izgubio 1,5 posto.
"Ako pogledamo trenutna vrednovanja, burzovna tržišta u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji nalaze se u relativno precijenjenoj zoni. S druge strane, u Sloveniji su i dalje prilično potcijenjena, što znači da postoji velika prilika za daljnji rast burzovnog indeksa SBITOP u 2025. godini. Također, i na drugim tržištima u regiji srednje i istočne Europe tržišta su potcijenjena, ali geopolitički rizici i političke napetosti - primjerice u Rumunjskoj - i dalje utječu na njihov učinak", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Smirivanje kriptomanije
U posljednjim danima rekordne godine za digitalnu imovinu, kriptomanija, kojoj smo svjedočili uglavnom od izbora Donalda Trumpa, usporava. Najveća i najstarija kriptovaluta bitcoin u petak ujutro trgovana je ispod granice od 93 tisuće eura (nešto više od 96.200 dolara).
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
89.402,36 EUR
-2.418,41 -2,63%
vrijednost na početku trgovanja
89.930,23
posljednja zaključna vrijednost
91.820,77
promjena od početka godine
135,9376%
dnevni raspon
89.402,11 - 89.930,47
raspon u 52 nedjelje
35.459,52 - 103.021,16
Bloomberg je također izvijestio da se kripto tržište u petak pripremalo za isteknuće značajne količine opcijskih ugovora na valute bitcoin i ether, što je prema podacima posrednika FalconX jedan od najvećih takvih događaja u povijesti digitalne imovine. Sean McNulty, direktor trgovanja u Arbelos Marketsu, upozorio je na rizik od "nestabilnog tržišta" povezan s tim događajem.
Što pratimo ovog tjedna:
Ponedjeljak, 30. prosinca
- Državni zavod za statistiku (DZS) objavit će podatke o vanjskotrgovinskoj robnoj razmjeni i prometu robe na malo.
- DZS će također objaviti podatke o gospodarskim kretanjima, turističkom prometu i industrijskoj proizvodnji.
Utorak, 31. prosinca
- U Kini će biti objavljen proizvodni PMI.
- Doček Nove godine.
Srijeda, 1. siječnja
- Nova godina.
Četvrtak, 2. siječnja
- Nova godina.
Petak, 3. siječnja
- U Njemačkoj će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
- U SAD-u će biti objavljen proizvodni PMI.