Mikrokreditnom društvu (MKD) Pro Fin iz Istočnog Sarajeva neophodno je 2,7 miliona maraka, koje će pokušati da prikupi na berzi emisijom obveznica 12. septembra ove godine.
Javni poziv za upis i uplatu jedanaeste emisije obveznica ovog MKD upućen je svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim licima. Pro Fin emituje 27.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 100 KM, odnosno ukupne vrijednosti emisije 2.700.000 KM.
Dospijeće emisije je tri godine, a kamatna stopa iznosi 7,50 odsto na godišnjem nivou. Glavnica i pripadajući dio kamate isplaćivaće se u jednakim mjesečnim anuitetima (36 anuiteta).
Cijena po kojoj investitori upisuju i uplaćuju obveznice formiraće se na berzi, po metodi kontinuirane javne ponude (višestruke cijene), s tim da će prodajni nalog biti unesen po cijeni od 100 KM. Standard povećanja cijene je 0,01 KM.
Početak upisa i uplate obveznica je 12. septembar i trajaće 15 dana. Emisija se smatra uspješnom ako bude upisano i uplaćeno najmanje 60 odsto ponuđenih obveznica.
Cilj povećanje tržišnog udjela
U MKD Pro Fin navode da prikupljanjem sredstava putem izdavanja obveznica žele da optimalno upravljaju likvidnošću, obezbjeđivanjem stabilnih i dugoročnih izvora finansiranja u domaćoj valuti, kao i da obezbijede daljnju diverzifikaciju izvora sredstava za svoje poslovanje. Pri tom, dodaju, daju i doprinos razvoju tržišta kapitala u Republici Srpskoj.
"Cilj investiranja je povećanje tržišnog udjela na tržištu mikrokreditiranja. Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje. Očekivani efekti su jačanje kreditnog portfolija, jačanje pozicije na tržištu mikrokreditiranja i finansijskih usluga uopšte, kao i zadovoljavanje velike potrebe ciljne grupe na tržištu Bosne i Hercegovine", istakli su u MKD Pro Fin.
Ova mikrokreditna organizacija lani je imala neto prihode od kamata u iznosu od 1,9 miliona maraka, a od naknada i provizija 445 hiljada KM, te ostvarila dobit od 862 hiljade maraka.
Taj rezultat već su nadmašili u prvoj polovini ove godine, kada bilježe dobit od 867 hiljada maraka.
Branko Kecman, direktor Advantis brokera iz Banjaluke, rekao je ranije za Bloomberg Adriju da su mikrokreditna društva, koja prikupljanju kapital za razvoj putem emisija obveznica, odnosno čije su akcije listirane na Banjalučkoj berzi, ostvarila visoke stope rasta kreditnih portfolija te dobiti.
"Ovo je vjerovatno rezultat specifičnih biznis modela i tržišnih niša koje pokrivaju i inovativnosti u samom poslovanju. S obzirom na to da su putem emisija obveznica stvorile osnov za prikupljanje sve većeg kapitala za razvoj, očekujem još bolje poslovanje u budućnosti", ističe Kecman.
Podsjećamo, mikrokreditna društva (MKD) u Republici Srpskoj imala su dobru godinu iza sebe, prema podacima s Banjalučke berze. Neto prihodi od kamata su im rasli, kao i dobit, u odnosu na godinu ranije, a s obzirom na to da su neka od njih putem emisija obveznica stvorila osnov za prikupljanje sve većeg kapitala za razvoj, očekuje se njihovo još bolje poslovanje u budućnosti.