Javni poziv za upis i uplatu pete emisije obveznica Mikrokreditnog društva (MKD) PRO FIN iz Istočnog Sarajeva objavljen je danas, a biće emitovano 10.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 100 KM, odnosno ukupne vrijednosti milion maraka.
Dospijeće emisije je tri godine, a kamatna stopa iznosi 7,50 odsto na godišnjem nivou.
"Očekivani efekti su jačanje kreditnog portfolija, kao i jačanje pozicije na tržištu mikrokreditiranja i finansijskih usluga, kao i zadovoljavanje potreba klijenata", navode u pomenutom MKD.
Glavnica i pripadajući dio kamate isplaćivaće se u jednakih 36 mjesečnih anuiteta.
"Cijena po kojoj investitori upisuju i uplaćuju obveznice formiraće se na berzi, po metodi kontinuirane javne ponude (višestruke cijene) u skladu s Pravilima Banjalučke berze, s tim da će prodajni nalog biti unesen po cijeni od 100 KM. Standard povećanja cijene je 0,01 KM", navedeno je u Javnom pozivu.
Nijedan vlasnik nema pravo tražiti prijevremeno dospijeće obveznica, a emisija se vrši bez korištenja prava preče kupovine.
Početak upisa i uplate obveznica je zakazan za 15. februar 2023. godine i trajaće 15 dana. Za uspješnost je neophodno da bude upisano i uplaćeno najmanje 60 odsto ponuđenih obveznica.
PRO FIN je do sada četiri puta emitovao obveznice ukupne vrijednosti 6,35 miliona maraka.
Više: Mikrokreditno društvo PRO FIN emituje obveznice od 1,6 miliona KM
Ovo mikrokreditno društvo imalo je u periodu januar - septembar prošle godine neto prihode od kamata u iznosu od 759.546 KM, što je povećanje u odnosu na isti period lani, kada su po istom osnovu prihodovali 321.846 KM.
Podsjećamo, analiza Bloomberg Adrije pokazala je da je tržište korporativnih obveznica na Banjalučkoj berzi među razvijenijima u regiji. Pomenuti MKD PRO FIN imao je uspješne emisije obveznica tokom prethodnih godina.
Više: Tržište korporativnih obveznica - Banjalučka berza u vrhu
Najveća tražnja za korporativnim obveznicama dolazi trenutno od institucionalnih investitora, ali na pojedinim emisijama na strani tražnje dominiraju fizička lica zbog viših prinosa nego na municipalnim obveznicama i bankarskim depozitima.