Indeksi na američkim burzama srijedu su završili u minusu, dok su se trgovci pripremali za objavu bilješki s posljednjeg sastanka Saveznih rezervi (Fed) o monetarnoj politici.
Tako je Dow Jones pao za 0,51 posto, S&P 500 za 0,27 posto, a Nasdaq je skliznuo za 0,18 posto.
Prinosi na dvogodišnje obveznice porasli su tri bazna boda, na 4,86 posto. Desetogodišnji prinosi stagnirali su na 4,41 posto, što je rezultiralo ravnijom krivuljom prinosa, izvijestio je Bloomberg.
Cijena američke sirove nafte West Texas Intermediate (WTI) bila je 79,06 dolara po barelu, što je pad od 0,93 posto. Nafta je početkom dana pojeftinila na svjetskom tržištu, nakon objave podataka koji ukazuju na slabiju potražnju, unatoč porastu geopolitičkih napetosti.
Zlato je palo za 0,45 posto, na 2.427,5 dolara za uncu. Ranije je Bloomberg izvijestio da je kineski uvoz zlata prošlog mjeseca pao jer su rekordne cijene smanjile potražnju najvećeg svjetskog kupca tog plemenitog metala.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
2.379,8 USD
+0,96000000000004 +0,04%
vrijednost na početku trgovanja
2.378,82
posljednja zaključna vrijednost
2.421,055
promjena od početka godine
15,310860987504%
dnevni raspon
2.378,59 - 2.380,98
raspon u 52 nedjelje
1.810,51 - 2.450,07
Kad je riječ o kamatnim stopama, Goldman Sachs procjenjuje da će dolar nastaviti jačati jer tržišta očekuju prvo Fedovo smanjenje kamata u studenom. "Ako Fed ostavi kamatne stope tamo gdje jesu, a više zemalja odluči nastaviti monetarno popuštanje unatoč odluci središnje banke SAD-a, tada će ova razlika u monetarnoj politici vjerojatno održati dolar jakim u budućnosti", poručili su.
U međuvremenu se oglasio i izvršni direktor Goldman Sachsa David Solomon, rekavši da trenutno ne očekuje da će Fed uopće smanjiti stope 2024. godine. Američko gospodarstvo pokazuje se otpornijim zahvaljujući državnoj potrošnji.
"Još uvijek ne vidim nikakve podatke koji bi upućivali na smanjenje stope", rekao je s događaja na koledžu u Bostonu, dodajući da trenutačno predviđa "nula" smanjenja. Ulaganja u AI infrastrukturu također su pomogla da američko gospodarstvo postane otpornije na Fedovo monetarno stezanje.
U korporativnom svijetu, među najvećim gubitnicima dana je Tesla, američki proizvođač električnih vozila. Prodaja Tesle prošlog je mjeseca pala u Europi na najnižu razinu u 15 mjeseci, a situaciju je dodatno uzburkala najava kineske tvrtke BYD o širenju na europsko tržište.
Nvidia nadmašila očekivanja
Nvidia je pala 1,9 posto prije izvješća o zaradi koja je na kraju ipak nadmašila očekivanja analitičara. Prihodi u drugom tromjesečju bit će oko 28 milijardi dolara, objavili su iz kompanije nakon zatvaranja Wall Streeta u srijedu. Analitičari su u prosjeku predviđali 26,8 milijardi dolara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Rezultati u prvom fiskalnom tromjesečju, koje je trajalo do travnja, također su nadmašili projekcije.
"Sljedeća industrijska revolucija je počela", rekao je Nvidijin glavni izvršni direktor Jensen Huang u izjavi, ponavljajući jednu od svojih omiljenih mantri. "AI će donijeti značajne dobitke u produktivnosti u gotovo svakoj industriji i pomoći tvrtkama da budu troškovno i energetski učinkovitije, istovremeno proširujući mogućnosti prihoda."
Najveće dobitke u srijedu zabilježili su First Solar i Moderna.