Američki burzovni indeksi u utorak su krenuli optimistično prema gore tjerani rezultatima kompanija, očekivanjima oko poteza središnjih banaka i deviznim tržištem. Dow Jones indeks ojačao je 2,4 posto, S&P 500 još boljih 2,8 posto, a najviši skok ostvario je tehnološki Nasdaq indeks čija je vrijednost porasla za 3,1 posto na 11.713,15 bodova.
Pisanja medija da bi Europska središnja banka (ECB) u četvrtak mogla referentne kamatne stope povisiti za pola postotka, dvostruko više nego što se dosad očekivalo, pomogli su jačanju eura. S druge strane, pad očekivanja da će američke Savezne rezerve tamošnje kamatne stope na idućem sastanku Vijeća za otvoreno tržište povisiti za cijeli postotak u konačnici je rezultiralo trećim uzastopnim danom slabljenja američkog dolara prema košarici drugih svjetskih valuta.
ECB se nalazi pod pritiskom da suzbije inflaciju, ali mogući prekid dostave ruskog plina u Europu značio bi veće izglede za recesiju. Europska se unija priprema poručiti članicama da odmah srežu potrošnju plina kako bi sačuvale rezerve za zimu. Prema sadašnjim najavama ruski Gazprom bi u četvrtak mogao nastaviti isporuku plina smanjenim kapacitetom kroz plinovod Sjeverni tok.
Kako su očekivanja loših kvartalnih rezultata kompanija već ukalkulirana u vrijednosti dionica bilo kakva ugodna iznenađenja rezultiraju u natprosječnom rastu njihovih cijena. Od pedesetak kompanija koje su dosad objavile kvartalne rezultate i čije se dionice nalaze u sastavu S&P 500 indeksa njih gotovo 90 posto je premašilo očekivanja analitičara, izračunala je tvrtka Refinitiv. S&P je stoga u utorak uspio ostvariti najviši jednodnevni skok još od 24. lipnja.
Investitori su ipak i dalje na oprezu za bilo kakve znakove da inflacija i monetarno zaoštravanje suzbijaju potrošnju i razinu zaposlenosti. Ulaganja u dionice spustila su se na razinu posljednji puta zabilježenu u listopadu 2008., dok je dio koji ulagači drže u gotovini skočio na najvišu razinu od 2001., pokazali su podaci iz redovne mjesečne ankete koju među portfelj menadžerima provodi Bank of America.
"Po pitanju rezultata, dosad je primjećen oprez i ponešto sniženih očekivanja, ali ne mislim da su najgore prognoze još uvijek aktualne", kazao je glavni strateg za trgovanje u brokerskoj kući TD Ameritrade Shawn Cruz. "Objavljeni su rezultati velikih banaka, IBM-a, Johnson & Johnsona; vidjeli smo rezultate od dovoljno kompanija koje imaju dovoljno veliki otisak da bismo već dosad vidjeli kad bi na makro razini postojalo nešto što bi ozbiljno utjecalo na njihovo poslovanje", dodao je.
Na drugim tržištima, cijena sirove nafte se ponešto oporavila na oko 104 dolara za barel WTI nafte, dok se Brent naftom trgovalo po 107 dolara. Na tržištu nafte i dalje se traži ravnoteža između vjerojatnosti recesije i oskudne ponude nafte.